• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

O energooszczędności, rządowej walce ze smogiem i białych certyfikatach

Opublikowano: 23-11-2018 Źródło: zewnętrzne

19 listopada br. w gminie Polanka Wielka odbyły się warsztaty szkoleniowe ideaTECHforum, przeprowadzone w ramach projektu pn. „Energooszczędna gmina i przedsiębiorstwo – razem zadbajmy o środowisko”. Spotkanie to było ostatnim z cyklu dziesięciu szkoleń, które odbyły się w małopolskich gminach.


10. spotkanie z cyklu „Energooszczędna gmina i przedsiębiorstwo – razem zadbajmy o środowisko”. Fot.  Stowarzyszenie ideaTECHforum 10. spotkanie z cyklu „Energooszczędna gmina i przedsiębiorstwo – razem zadbajmy o środowisko”. Fot. Stowarzyszenie ideaTECHforum

Uczestników powitał wójt gminy Polanka Wielka, Grzegorz Gałgan. W krótkim przemówieniu zaznaczył, iż takie spotkania, jak warsztaty ideaTECHforum, to niezwykle ważne inicjatywy, zwłaszcza z perspektywy lokalnych przedsiębiorców i mieszkańców. Podkreślił, że wydarzenie wkomponowuje się w podejmowane przez gminę działania z zakresu ochrony środowiska i efektywności energetycznej, związane m.in. z rządowym programem „Czyste powietrze” oraz wymianą gminnego oświetlenia ulicznego.

Jako pierwszy wystąpił ekspert Stowarzyszenia ideaTECH Józef Kała, który przedstawił studium przypadku dachowej instalacji fotowoltaicznej. Zapoznał uczestników z obliczeniami i wykresami, dzięki którym łatwo zaprezentował zebranym plusy i minusy posiadania tego typu urządzeń. Bazował na rzeczywistych pomiarach i obserwacjach, dlatego jego wystąpienie wzbudziło duże zainteresowanie. 

Również kolejny prelegent, dr inż. Tomasz Fiszer, zaciekawił słuchaczy wystąpieniem na temat niskiej emisji oraz efektywności energetycznej. Wskazał, jakie są możliwości dofinansowania inwestycji obejmujących odnawialne źródła energii (OZE) zarówno dla mieszkańców, jednostek samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorców. Na koniec przedstawił autorską koncepcję ekspertów Stowarzyszenia ideaTECH, czyli „Zielone Strefy Energetyczne”.

Trzeci trener, mgr inż. Paweł Tomaszewski, omówił różne aspekty związane ze stanem i zasobami środowiska naturalnego, a także efektywnością energetyczną. Najważniejszym elementów jego wystąpienia była jednak prezentacja systemu białych certyfikatów. Ważne miejsce w jego wystąpieniu zajęło omówienie programu rządowego pn. „Czyste powietrze”, w trakcie którego namawiał mieszkańców do skorzystania z niego prezentując poszczególnego jego możliwości i zasady finansowania.

Zgromadzeni uczestnicy zadali w trakcie dyskusji wiele pytań, dotyczących przede wszystkim szczegółów programu „Czyste powietrze” i dofinansowaniach dla różnych działań proefektywnościowych, jak również opłacalności instalacji fotowoltaicznych. Jak zauważył Gałgan, niezwykle cenną informacją jest ta o możliwości otrzymania białych certyfikatów również przez gminy.

Było to już finalne – dziesiąte – spotkanie warsztatowe w ramach realizowanego projektu. Ze względu na olbrzymie zainteresowanie kolejnych gmin Stowarzyszenie ideaTECH rozpocznie starania o środki na kontynuację projektu, który w trakcie spotkań w gminach zebrał sporo pochwał oraz wzbudził duże zainteresowanie  komentują organizatorzy.

Zadanie finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Zadanie finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Przeczytaj także: Gmina Dobra dba o edukację w zakresie OZE, pomp ciepła i programu „Czyste powietrze”

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.