• Elektrownia słoneczna firmy cateringowej wyprodukuje prawie 4200 MWh energii elektrycznej rocznie
  • Taką ilość emituje 1,26 mln l paliwa silnikowego lub 518 domów jednorodzinnych
  • Dubaj do 2050 r. zamierza pokrywać 75% potrzeb energetycznych ze źródeł odnawialnych

Inwestycja wpisuje się Strategii Czystej Energii 2050 dla Dubaju wprowadzonej w 2015 r. przez emira Dubaju, szejka Mohammeda bin Rashid Al Maktoum. Celem emiratu jest zaspokajanie zapotrzebowania na energię z czystych źródeł w 75%.

EKFC zainstalowała na dachach swoich budynków 8112 paneli fotowoltaicznych. Tworzą razem elektrownię słoneczną, która ma produkować 4195 MWh energii elektrycznej rocznie, co pozwoli firmie zmniejszyć o 15% zużycie energii ze źródeł tradycyjnych w należących do firmy pralniach, zakładach produkcji spożywczej i obiektach zakwaterowania pracowników. Dzięki temu emisja dwutlenku węgla generowana przez EKFC spadnie o 3 mln kg rocznie, co stanowi odpowiednik emisji związanej z rocznym zużyciem energii na zasilenie 518 domów jednorodzinnych – czytamy w komunikacie. Prawie 3 mln kg CO2 odpowiada emisji około 1,26 mln l paliwa silnikowego.


Firma cateringowa wkrótce rozpocznie też budowę największej farmy wertykalnej na świecie. Uprawy na powierzchni ponad 12 tys. m2 dostarczą 2,7 tys. kg zielonych warzyw liściastych uprawianych w kontrolowanym środowisku bez użycia środków chwastobójczych i owadobójczych. Zużycie wody będzie o 99% niższe niż w przypadku tradycyjnych upraw polowych. Farma w sąsiedztwie zakładów firmy ograniczy koszty i emisję CO2 związane z transportem. Pierwsze dostawy do klientów rozpoczną się w 2020 r.

Przeczytaj także: PGE zyska dzięki fotowoltaice 750 MW mocy?