Bank udzieli spółce kredytu refinansującego nakłady na budowę ośmiu farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 8 MW w gminie Sulechów (woj. lubuskie). W tym przypadku farmy są prawie gotowe, oddane do użytku mają zostać w styczniu 2020 r. Zgodnie z szacunkami, w Sulechowie rocznie produkowanych będzie ponad 8 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną 4,5 tys. gospodarstw domowych. W przypadku tej farmy kwota kredytu wyniesie nie więcej niż 15,5 mln zł.

Polenergia: warunki przyłączenia morskiej farmy wiatrowej Bałtyk Środkowy II

Z kolei nie więcej niż 29 mln zł wyniesie kredyt na budowę (oraz obsługę podatku VAT) kolejnych farm fotowoltaicznych, o łącznej mocy do 12 MW. Tutaj warunkiem jest m.in. wygrana projektów Polenergii w planowanej na 2019 r. aukcji dla odnawialnych źródeł energii.

Finansowanie projektów fotowoltaicznych jest kluczową częścią strategii Polenergii. Stawiamy na rozwój farm fotowoltaicznych, które po energetyce wiatrowej staną się drugim ważnym segmentem produkcji energii z OZE. Mamy doświadczony zespół projektowy oraz synergie wynikające z funkcjonowania w ramach pionowo zintegrowanej grupy energetycznej. Swoimi inwestycjami na trwałe wpisujemy się w trend dynamicznego rozwoju rynku fotowoltaiki w Polsce, który przyczynia się do działań na rzecz ochrony klimatu i gospodarki niskoemisyjnej – mówi Michał Michalski, prezes Polenergii.

Polenergia to polska prywatna grupa energetyczna, działająca w obszarze wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, a także konwencjonalnych oraz dystrybucji i obrotu energią elektryczną.

Przeczytaj także: W Polsce powstanie pierwsza pływająca instalacja fotowoltaiczna