Projekt EUniversal ma umożliwić znalezienie innowacyjnych rozwiązań zwiększających elastyczność sieci energetycznej. Uczestniczy w nim 18 europejskich podmiotów z branży energetycznej, w tym Energa Operator. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach największego europejskiego programu w zakresie badań i innowacji, Horizon 2020.
Projekt EUniversal dla energetyki i OZE . Fot. Adobe Stock / lovelyday12
- Rosnąca produkcja zielonej energii wymaga elastyczności sieci energetycznych
- Projekt EUniversal ma zademonstrować innowacyjne rozwiązania w tym zakresie
- Dla Polski ważne będą narzędzia wspierające sieci na obszarach z dużą liczbą mikroinstalacji
Polska spółka będzie współpracować z partnerami zagranicznymi nad wypracowaniem przyszłych rozwiązań związanych z generacją rozproszoną, mikroinstalacjami i odnawialnymi źródłami energii (OZE) i ich rosnącym wpływem na systemy energetyczne. Właśnie ten wpływ wymusza konieczność podnoszenia elastyczności sieci, co dla operatów systemów dystrybucyjnych (OSD) staje się zagadnieniem kluczowym.
Zaplanowana na okres 42 miesięcy inicjatywa uzyskała 8 mln EUR dofinansowania. Wybór lokalizacji, w których przetestowane zostaną nowe technologie dokonany zostanie ze szczególnym uwzględnieniem występowania na danym terenie znacznej ilości mikroźródeł. Obszary demonstracyjne umiejscowione zostaną w Polsce, Portugalii i w Niemczech. Pozwoli to na zdobywanie i dzielenie się doświadczeniem, a także przyszłe wdrażanie wspólnych rozwiązań poprawiających elastyczność sieci w ramach europejskiego rynku energii – czytamy w komunikacie.
Grzegorz Ksepko, kierujący Grupą Energa, podkreśla, że OZE oraz innowacje stanowią fundament, powstającego na naszych oczach, dynamicznego systemu energetycznego. Międzynarodowe pilotażowe projekty takie, jak UPGRID czy EUniversal, są najlepszym sposobem na wypracowanie odpowiednich rozwiązań, zarówno dla Polski, ale także innych krajów UE.
W przypadku Polski, najważniejsze będzie opracowanie narzędzi, które ułatwią przewidywanie zapotrzebowania na energię elektryczną, a także poziomu jej dostarczania do sieci, przy jednoczesnej integracji różnych rodzajów OZE. Kolejnym zagadnieniem jest opracowanie nowych rozwiązań wspierających prace sieci niskich napięć w obszarach z dużą liczbą mikroinstalacji, a także stacji ładowania samochodów elektrycznych (EV).
Na obszarach demonstracyjnych w trzech wybranych krajach, przetestowany zostanie wspólnie opracowany interfejs wymiany danych z rynkiem energii – Universal Market Enabling Interface (UMEI). Koncepcja zakłada połączenie aktywnego zarządzania systemem elektroenergetycznym z wykorzystaniem mechanizmów rynkowych. Pozwoli on OSD na zwiększenie elastyczności sieci, z korzyścią zarówno dla producentów, jak i odbiorców energii elektrycznej.
Polski obszar demonstracyjny budowany będzie przez Energa-Operator S.A., Instytut Energetyki Oddział Gdańsk, przedsiębiorstwo Mikronika i norweską firmę NODES. Energetyczna spółka będzie liderem odpowiedzialnym za jego powstanie.
Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd ponad 3 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.
Przeczytaj także: Energetyka inwestuje w rozwiązania ograniczające emisje dwutlenku węgla
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.