Farma fotowoltaiczna o mocy 0,6 MW na górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim jest najwyżej położoną tego typu instalacją w Polsce. Na wysokości 740 m n.p.m. znajduje się 2400 paneli fotowoltaicznych, każdy o mocy 250 W. Łączna powierzchnia paneli wynosi 3,5 tys. m². Z uwagi na położenie, farma chroniona jest instalacją odgromową składającą się z 200 masztów o wysokości 4 m każdy. W skład planowanego magazynu wejdą dwa kontenery wyposażone w układ bateryjny w technologii LFP (litowo-żelazowo-fosforanowej) oraz przekształtnik AC/DC (przekształcający prąd stały w zmienny). Zbudowana zostanie też stacja transformatorowa wraz z rozdzielnicą, siecią światłowodową oraz przyłączem elektroenergetycznym.


Umowę na realizację tego zadania podpisano z konsorcjum, którego liderem jest spółka MY-SOFT. Magazyn będzie włączony do sieci średniego napięcia i testowany współpracy z siecią elektroenergetyczną. Ma to pozwolić opracować model rozliczeń z operatorem sieci dystrybucyjnej.

Nasze najnowsze przedsięwzięcie badawczo-rozwojowe, realizowane we współpracy z CIM-mes Projekt, spółką specjalizującą się w wykonywaniu wysoko wyspecjalizowanych obliczeń inżynieryjnych, jest odpowiedzią na potrzeby rynku. Obecnie można zaobserwować stały wzrost zainstalowanej mocy w odnawialnych źródłach energii (energia wiatrowa, słoneczna), co wymaga opracowania nowych metod stabilizacji pracy sieci elektroenergetycznych, a w szczególności sieci średniego napięcia – mówi Arkadiusz Sekściński, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna.

PGE Energia Odnawialna to największy producent zielonej energii w Polsce. Poza farmą fotowoltaiczną na Górze Żar, posiada też 14 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, cztery elektrownie szczytowo-pompowe. Łączna moc zainstalowana wszystkich tych obiektów wynosi 2188,9 MW.

Przeczytaj także: Farma fotowoltaiczna przy Elektrowni Bełchatów