Spółka projektowa Elektrownia Wiatrowa Baltica 1 uzyskała od Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA (PSE) warunki przyłączenia do lądowej sieci przesyłowej morskiej farmy wiatrowej o mocy 896 MW.
Fot. Chungking/Adobe Stock
- Baltica 1 będzie zlokalizowana na obszarze oddalonym od brzegu o 80 km
- Według przewidywań zostanie uruchomiona po 2030 r.
- Pozostałe dwie planowane farmy mają już decyzje o uwarunkowaniach środowiskowych
Inwestycje przyłączeniowe
Warunki techniczne określają moc przyłączeniową oraz wskazują niezbędne inwestycje w infrastrukturę przesyłową, które umożliwią przyłączenie obiektu do sieci i wyprowadzenie z niego mocy. Prace wykonają PSE oraz Grupa Kapitałowa PGE, do której należy projekt farmy. W wydanych warunkach przedstawiono także zakres uzgodnień tych inwestycji z Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki.
Spółka energetyczna dysponuje trzema obszarami koncesyjnymi na Morzu Bałtyckim, na potrzeby morskich farm wiatrowych. Baltica 1 zajmie akwen oddalony o około 80 km od brzegu, położony na wysokości Łeby w woj. pomorskim. Planowany tu obiekt ma już pozwolenie lokalizacyjne (zgodę na budowę sztucznych wysp) wyznaczające miejsce usytuowania farmy na polskich wodach bałtyckich.
Na morską farmę poczekamy 10 lat
Otrzymane techniczne warunki przyłączenia farmy wiatrowej Baltica 1 do sieci przesyłowej to ważny dla PGE etap realizacji inwestycji. PGE, jako integralna część krajowego systemu energetycznego, rozwija zielony kierunek i inwestuje w odnawialne źródła energii. Inwestycje w morskie farmy wiatrowe mają kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej, a także gospodarczej naszego kraju – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Aktualnie trwają prace nad szczegółowymi założeniami harmonogramowo-budżetowymi projektu. Po ich zakończeniu dojdzie do podpisania umowy przyłączeniowej z PSE, potem badań środowiskowych, aż do uzyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Wstępnie Baltica 1 ma zostać oddana do użytku po 2030 r.
Czas na badania dna morza
Program Offshore PGE to plan budowy trzech morskich farm wiatrowych na Bałtyku:
- Baltica-1, moc do 896 MW – wydane warunki przyłączenia i pozwolenie lokalizacyjne PSzW;
- Baltica-2, moc do 1498 MW – wydane warunki przyłączenia do KSE w styczniu 2019 r. i pozwolenie lokalizacyjne PSzW;
- Baltica-3, moc do 1045 MW – podpisana z PSE umowa przyłączeniowa do sieci przesyłowej.
W czerwcu 2020 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych dla Baltica 2 oraz Baltica 3, o łącznej mocy do 2500 MW – informuje spółka.
W lutym br. zakończono pomiary wiatru na Morzu Bałtyckim. Trwały one dwa lata, wykorzystywano w nich pływający LiDAR – laserowe urządzenie pomiarowe, które w tym przypadku mierzyło prędkości przemieszczających się nad nim mas powietrza. Dane potwierdziły dobre warunki wietrzne dla inwestycji w morskie farmy wiatrowe.
Dalszym etapem prac będzie badanie dna morza oraz opracowanie koncepcji dotyczącej wyprowadzenia mocy z elektrowni do sieci na lądzie.
Przeczytaj także: Podmorski kabel energetyczny połączy Polskę i Litwę
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.