Farma została zbudowana na zrekultywowanych terenach pokopalnianych w Przykonie w woj. wielkopolskim. Ma już zakontraktowany odbiór energii do 2034 r.

Inwestycja w Przykonie o mocy 31,05 MW składa się z dziewięciu turbin o mocy 3,45 MW, a jej roczna produkcja szacowana jest na około 75 GWh. To oznacza, że wyprodukowana energia będzie w stanie zasilić około 30 tys. gospodarstw domowych.

Maszty wiatraków są jednymi z najwyższych w Polsce. Ich wysokość, liczona do piasty turbiny, wynosi 117 m, a długość łopat to 64 m. W najwyższym punkcie wiatraki osiągają wysokość około 180 m nad poziomem terenu.

Farma Wiatrowa w Przykonie to najnowszy i największy projekt inwestycyjny OZE w Grupie Energa.  Koncern systematycznie zwiększa udział odnawialnych źródeł  w swoich zasobach, posiadając duży, zdywersyfikowany portfel aktywów i długofalowe plany inwestycyjne. Szacujemy, że na 300 ha, na których powstała farma, można wybudować aktywa o łącznej mocy około 150 MW. Jedną z inwestycji, które bierzemy pod uwagę w tej lokalizacji jest farma fotowoltaiczna Gryf o mocy około 20 MW – mówi Jacek Goliński, prezes zarządu Energi SA.

Nowa farma powstała na terenach zrekultywowanych po kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w gminie Przykona (pow. turecki), gdzie Grupa Energa planuje utworzenie Centrum OZE.

Energa S.A. to jedna z czterech największych krajowych spółek energetycznych i jeden z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Ich podstawowa działalność obejmuje wytwarzanie, dystrybucję, obrót energią elektryczną i cieplną oraz obrót gazem. Całkowita moc elektryczna zainstalowana w elektrowniach Grupy Energa w 2019 roku wynosiła 1,35 GW, z czego 38 proc. (0,5 GW) stanowiły odnawialne źródła energii (OZE).

Przeczytaj także: Prawie 100 MW mocy mają dwie nowe farmy wiatrowe nad Bałtykiem