Pływające morskie elektrownie wiatrowe dopiero rozwijają skrzydła, czy raczej łopaty, ale już trwają prace nad konstrukcją turbin o ogromnej mocy. W przypadku konwencjonalnych farm wiatrowych na morzach aktualna rekordzistka ma moc 12 MW. Wyzwanie dla pływających to przekroczenie 10 MW.
Wizualizacja: Olav Olsen
- Pływające turbiny wiatrowe uważane są za przyszłość zielonej energetyki
- Projekt budowy obiektu o mocy ponad 10 MW ma doprowadzić do opłacalności takich instalacji
- Prototyp ma zostać zbudowany i uruchomiony do końca 2022 r.
Ważny unijny projekt
Program Flagship prowadzi międzynarodowe konsorcjum, na którego czele stoi Iberdrola. W jego skład wchodzą Core-Marine, Cener, IHC, Zabala Innovation Consulting, Olav Olsen, Kvaerner, UnitechSubsea, Metcentre, EDF, DTU i DNV-GL.
Zadanie zespołu to opracowanie i zbudowanie pierwszej pływającej morskiej turbiny wiatrowej o mocy ponad 10 MW (aktualnie największe działające mają 8 MW). Flagship jest jednym z projektów w jednym z najważniejszych unijnych programów Horyzont 2020. Jego założenia to obniżenie poziomu kosztów energii (LCOE) dla pływającego morskiego wiatru wiatrowego do poziomu 40-60 EUR/MWh do 2030 r.
Konstrukcja demonstracyjna
Projektowana wieża z turbiną będzie podtrzymywana przez półzanurzalną konstrukcję z betonu opartą na koncepcji OO-Star Wind Floater firmy Olav Olsen. Do końca 2022 r. ma powstać prototypowa konstrukcja, która zostanie zainstalowana i oddana do użytku w Metcentre pod Karmøy w Norwegii.
Projekt demonstracyjny otrzymał czteroletnie finansowanie w wysokości 25 mln EUR. Zgodnie z harmonogramem, produkcja pływającej platformy mogłaby rozpocząć się w III kwartale 2021 roku, a jej montaż na morzu w I kwartale 2022 roku.
Droga na rynek
Budowa mocnej turbiny to ważne zadanie, ale w projekcie zostaną przetestowane betonowa platforma pływająca (stabilizuje wieżę wiatrową, jak kil) i system kotwienia, a także linia elektroenergetyczna łącząca obiekt z podstacją w wymagającej lokalizacji na Morzu Północnym. Wszystko razem musi być ekonomicznie opłacalne, by rozwiązanie weszło na rynek i rozpoczęła się produkcja na skalę światową.
Aktualnie trwa budowa największej na świecie pływającej farmy morskiej Hywind Tampen, która będzie miała moc zainstalowaną 88 MW.
Przeczytaj także: Rekordowa morska farma wiatrowa: największe na świecie turbiny
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.