• Do 2030 r. ma zakończyć się era pojazdów spalinowych
  • W planach jest też budowa wodorowego miasta
  • Co roku będzie montowanych 600 tys. pom ciepła

Planowane działania:

  1. Morska energetyka wiatrowa

Moc morskich farm wiatrowych ma wzrosnąć czterokrotnie, do 40 GW w 2030 r. lub osiągnąć poziom wytwarzania, który zaspokoi potrzeby wszystkich gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii. Inwestycje mają zapewnić do 60 tys. miejsc pracy.

  1. Gospodarka wodorowa

500 mln funtów przeznaczono na wprowadzenie wodoru na rynek. Zaplanowano testy wykorzystania wodoru do zastosowań domowych (ogrzewanie i gotowanie) w ramach tworzenia tzw. sąsiedztwa wodorowego od 2023 r. i wioski wodorowej do 2025 r. Przed końcem dekady ma zostać stworzone miasto wodorowe obejmujące dziesiątki tysięcy domów. Z budżetu 240 mln funtów zostanie wydane na nowe instalacje do produkcji wodoru. Do 2030 r. moc produkcyjna niskoemisyjnego wodoru ma osiągnąć 5 GW.

 

  1. Energetyka jądrowa

Rozwój dużych elektrowni atomowych oraz prace nad nową generacją małych zaawansowanych reaktorów modułowych. Inwestycje mają przynieść około 10 tys. etatów. Nakłady wyniosą 525 mln funtów.

  1. Samochody elektryczne

Zakończenie sprzedaży benzyny i oleju napędowego (czyli wyeliminowanie pojazdów spalinowych) do 2030 r. Wcześniejsze plany zakładały 2040 r. Napędy hybrydowe będą utrzymane do 2035 r. Zapowiedziano wsparcie brytyjskich producentów aut elektrycznych i przyspieszenie rozbudowy sieci punktów ładowania. Koszt oszacowano na około 1,3 mld funtów. Z tej kwoty 582 mln zostaną przeznaczone na dotacje zakupów czystych samochodów, a kolejne 500 mln zostanie wydane na rozwój i masową produkcję akumulatorów. Na razie plany nie dotyczą transportu towarowego, zapowiedziano konsultacje.

  1. Transport publiczny

Inwestycje w zeroemisyjne pojazdy komunikacji miejskiej, promowanie rowerów i chodzenia pieszo.

  1. Lotnictwo i transport morski

Wspieranie projektów badawczych mających doprowadzić do zerowej emisji trudne do dekarbonizacji sektory poprzez wprowadzenie bezemisyjnych paliw dla samolotów i statków. To m.in. 20 mln funtów na opracowanie czystej technologii morskiej.

  1. Domy i budynki użyteczności publicznej

Podniesienie efektywności energetycznej domów, szkół i szpitali. Docelowo montaż 600 tys. pomp ciepła rocznie do 2028 r. Planowane działania mają przynieść 50 tys. miejsc pracy. Przewidziane nakłady to 1 mld funtów.

  1. Wychwytywanie i magazynowanie CO2

200 mln funtów na utworzenie dwóch klastrów wychwytywania CO2 w połowie lat 20. I kolejnych dwóch do 2030 r. Celem jest usunięcie 10 mln ton CO2 z atmosfery do 2030 r. Plan zakłada osiągnięcie pozycji lidera technologii wychwytywania i magazynowania tego gazu.

  1. Środowisko naturalne

Coroczne sadzenie drzew na 30 tys. ha.

  1. Innowacje i finanse

Opracowanie nowoczesnych technologii do sprostania wyzwaniom energetycznym i uczynienie londyńskiego City światowym centrum zielonych finansów.

Osią planu będą centra przemysłowe w Wielkiej Brytanii, w tym północno-wschodnia część Yorkshire i Humber, West Midlands, Szkocja i Walia. W kontekście publikacji planu, nie bez znaczenia jest fakt, że w przyszłym roku w Glasgow odbędzie się szczyt klimatyczny COP26.

Przeczytaj także: Mój Prąd: pula wyczerpana, będzie więcej pieniędzy