W Rzepedzi na Podkarpaciu uruchomiono pierwszy w kraju energii elektrycznej z wykorzystaniem modułów Powerpack Tesla. PGE Polska Grupa Energetyczna zapowiedziała, że to początek długofalowego programu magazynowania energii.
Fot. PGE
- Magazyn energii elektrycznej ma 2,1 MW i pojemność 4,2 MWh
- PGE planuje budowę magazynów o łącznej mocy 800 MW do 2030 r.
- Firma już planuje obiekt o mocy 205 MW i pojemności 820 MWh w Żarnowcu
Magazyn kontenerowy
Kontenerowy, stacjonarny magazyn energii o mocy około 2,1 MW i pojemności 4,2 MWh ma zapewnić niezawodność lokalnej sieci dystrybucyjnej. Powstał jako element projektu innowacyjnych usług sieciowych poprawiających jakość i niezawodność dostaw energii elektrycznej.
Pierwsza inwestycja w regionie
Spółka podkreśla, że to pierwsza inwestycja w Europie Środkowo-Wschodniej wykorzystująca rozwiązania modułowe Tesla w lokalnej sieci elektroenergetycznej. Magazyn pozwoli na elastyczną pracę sieci i umożliwi przyłączanie większej liczby odnawialnych źródeł energii (OZE). To pierwszy krok do osiągnięcia zasobów magazynowych o mocy przynajmniej 800 MW do 2030 r. Dalsze działania w tym kierunku są już planowane.
Będzie znacznie większy obiekt
PGE jeszcze w tym roku złoży wniosek o warunki przyłączenie do sieci magazynu energii elektrycznej w Żarnowcu o mocy 205 MW i pojemności 820 MWh. W styczniu 2021 r. ten projekt ma wziąć udział w certyfikacji ogólnej do rynku mocy.
Dla rozwoju magazynów potrzebne nowe regulacje
Wyzwaniem dla projektów magazynowania energii jest rentowność oraz źródła finansowania. Dlatego duże nadzieje pokładamy w zmianach w obszarze regulacji, które mogą być zachętą inwestycyjną dla projektów magazynowania energii i jednocześnie pozwolą na lepsze wykorzystanie funduszy unijnych w transformacji energetycznej – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. Powodem do satysfakcji jest to, że rozpoczynamy realizację programu magazynowania energii w oparciu o technologię o światowej renomie, która zastosowana w naszej inwestycji przyniesie wymierne oszczędności dla segmentu dystrybucji i stanowi tańszą oraz szybszą w realizacji alternatywy dla rozbudowy sieci elektroenergetycznej – dodaje.
Magazyny współpracują z zielonym źródłami
Główną przyczyną zainteresowania technologiami magazynowania energii jest szybki rozwój OZE. Dotychczasowe projekty magazynów w Polsce były realizowane przede wszystkim w celach badawczych, natomiast inwestycja w Rzepedzi jest całkowicie komercyjna i ma wyjść naprzeciw odbiorcom oczekującym poprawy jakości energii i zapewnienia zasilania rezerwowego na wypadek awarii lub prac planowych.
Wykonawcą projektu modułowego magazynu energii jest firma Griffin Group Energy. Firma wybrała rozwiązanie Tesli, która ma już i doświadczenie w konstruowaniu magazynów energii i biznesowe wdrożenie na koncie.
Przeczytaj także: Inteligentne liczniki i magazyny energii w noweli prawa energetycznego
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.