• Tauron skorzysta z doświadczenia zagranicznych partnerów w budowie morskich farm wiatrowych
  • Firma obejmie 50% udziałów w spółkach celowych z projektami takich obiektów
  • Koncern do 2030 r. zamierza osiągnąć 65% udział zielonych źródeł w wytwarzaniu

Kluczowe projekty offshore

Energetyka wiatrowa na morzu stanowi istotny element polskiej i europejskiej strategii transformacji sektora energetycznego. Również w naszych planach offshore odgrywa ważną rolę w budowie mocy zeroemisyjnych po 2025 r. – komentuje Wojciech Ignacok, prezes Tauronu Polska Energia. Bałtyk ze względu na wietrzność i głębokość uważany jest za jeden z najbardziej perspektywicznych akwenów dla rozwoju energetyki morskiej w Europie – dodaje.

Wymiana udziałów w projektach

Portugalska firma energetyczna EDP Renovaveis oraz francuski koncern ENGIE mają doświadczenie w budowie morskich farm wiatrowych i dzielą po połowie udziały w spółce joint venture OW Offshore działającej w tym obszarze.


Podpisana umowa przewiduje że polski koncern obejmie 50% udziałów w spółkach należących do OW Offshore, które w portofolio mają projekty budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Z kolei OW otrzyma połowę udziałów z spółkach należących do Taurona, które również takie projekty posiadają. Planowane przez polską firmę przedsięwzięcia znajdują się na etapie złożonych wniosków o pozwolenia na wznoszenie sztucznych wysp.

Zawieszone postępowania

Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zawiesił w 2017 r. postępowania administracyjne wszczynane na podstawie wniosków dotyczące pozwoleń na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskiej strefie Morza Bałtyckiego – informuje Tauron.

Pół roku na podpisanie umowy inwestycyjnej

Strony porozumienia zamierzają w ciągu sześciu miesięcy dokonać sprzedaży udziałów w spółkach celowych i podpisać umowę inwestycyjną. Mają działać na zasadzie wyłączności w zakresie wspólnych projektów, a umowa będzie obowiązywać dwa lata. Jeśli dojdzie do zawarcia umów sprzedaży udziałów i inwestycyjnej, ta kooperacja może zostać rozszerzona o dodatkowe obszary.

Rozwój OZE i redukcja emisji

Tauron w ramach strategii Zielony Zwrot z czerwca 2019 r. zakłada zwiększenie do 65% udziału źródeł zeroemisyjnych w miksie wytwórczym Grupy do 2030 r. Obniżenie poziomu emisyjności o ponad 20% do 2025 r. i o ponad 50% do 2030 r. ma zostać osiągnięte przez inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE) oraz zastępowanie źródeł konwencjonalnych nowoczesnymi.

Farmy wiatrowe na lądzie

Celem do 2025 r. jest zwiększenie do co najmniej 1000 MW mocy lądowych farm wiatrowych. Pod koniec 2020 r. koncern posiada dziewięć takich instalacji. To 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 380,75 MW. Do ich podwojenia doszło w ubiegłym roku dzięki przejęciu pięciu farm wiatrowych w północnej Polsce.

Inwestycje w fotowoltaikę

Drugim filarem rozwoju OZE w Tauronie jest realizacja projektów budowy farm fotowoltaicznych. Firma zamierza do 2025 r. zainwestować w elektrownie słoneczne o mocy 300 MW. Niedawno zakończyła się budowa pierwszego takiego obiektu o mocy 5 MW na terenie dawnej elektrowni węglowej w Jaworznie. Instalacja powstała z ramach programu Tauron PV, który zakłada uruchomienie farm fotowoltaicznych o łącznej mocy około 150 MW. Wszystkie powstaną na terenach poprzemysłowych Grupy.

Przeczytaj także: Tauron zbuduje następną farmę wiatrową. Kiedy ruszą roboty?