• List intencyjny nie dotyczy już istniejących projektów morskich farm wiatrowych
  • Firmy liczą, że współpraca ułatwi realizację nowych przedsięwzięć
  • Odnawialna energetyka morska ma być filarem przejścia od węgla do źródeł odnawialnych

Wola już jest

W liście wyrażono „wolę nawiązania strategicznej współpracy związanej z przyszłymi projektami inwestycyjnymi w zakresie morskiej energetyki wiatrowej na obszarze Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej Morza Bałtyckiego”. Sygnatariusze zakładają osiągnięcie efektu synergii dzięki realizacji wspólnych projektów offshore.


Impuls inwestycyjny

Dzięki porozumieniu możemy razem z Tauronem i Eneą zwiększyć nasze szanse w procesie ubiegania się o pozwolenia lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych oraz zwiększyć możliwości finansowania rozwoju projektów inwestycyjnych w zakresie morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku. Rozwój morskich projektów wiatrowych to także ogromny impuls inwestycyjny dla całej polskiej gospodarki i polskich przedsiębiorców – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Finansowanie sprawą kluczową

Kluczowym działaniem, które pozwoli wykorzystać potencjał Morza Bałtyckiego w zakresie energetyki wiatrowej, to stworzenie sprawnego mechanizmu finansowania, nabycie odpowiednich kompetencji i współpraca przedsiębiorstw. Energetyka wiatrowa na Bałtyku odgrywa ważną̨ rolę w naszych planach budowy zielonych mocy po 2025 r. – komentuje Wojciech Ignacok, prezes spółki Tauron Polska Energia.

Większa konkurencyjność

Chęć wspólnych działań wynika także z silnej konkurencji firm zaangażowanych w projekty budowy morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, także w polskiej strefie ekonomicznej.

Formalne nawiązanie współpracy trzech spółek pozwoli nam stać się dużo bardziej konkurencyjnymi na wymagającym rynku offshore, co w konsekwencji znacząco przyspieszy i wzmocni nasze działania w tym segmencie biznesowym – informuje Paweł Szczeszek, prezes Enei.

Plany transformacji energetycznej

W PGE moc morskich farm wiatrowych ma osiągnąć 2,5 GW do 2030 r., a do 2040 r. dojść do 6,5 GW. W tym czasie, jak zakłada rząd, w polskiej strefie Bałtyku powinny działać obiekty o mocy 8–11 GW. PGE aktualnie szuka partnera branżowego dla projektów wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy 2,5 GW. List intencyjny nie będzie miał wpływu na te poczynania.

Tauron planuje rozbudowę mocy w lądowej energetyce wiatrowej i fotowoltaice – do 2025 r. odpowiednio 1000 MW i 300 MW. Elektrownie morskie staną się dla firmy ważne po 2025 r. Dla Enei projekty offshore na Morzu Bałtyckim wpisują się w założenie transformacji wytwarzania energii elektrycznej w kierunku nisko- i zeroemisyjnym.

Przeczytaj także: Ponad 200 MW: największa w Europie Środkowo-Wschodniej farma PV