Katowicki koncern energetyczny ma już dziewięć lądowych farm wiatrowych, jednak do tej pory wszystkie były kupowane. Tym razem obiekt zostanie wybudowany od fundamentów na podstawie zakupionego projektu.
Farma wiatrowa. Fot. engel.ac/Adobe Stock
- Nowa farma wiatrowa będzie się składała z 15 turbin o łącznej mocy 30 MW
- Produkcja energii elektrycznej zaspokoi potrzeby 35 tys. gospodarstw domowych
- Do 2025 r. Tauron zamierza osiągnąć 1000 MW w lądowych farmach wiatrowych
Po raz pierwszy od zera
W woj. łódzkim rozpoczęto budowę farmy wiatrowej o mocy 30 MW. Obiekt powstaje zgodnie z zakupionym przez Taurona projektem Piotrków. Prace mają się zakończyć latem 2022 r.
Nasza organizacja zbuduje w tym miejscu farmę wiatrową od zera. Inwestycja ta nie jest więc efektem akwizycji. Tak realizowane inwestycje w OZE to już nie tylko konieczność biznesowa, ale i odpowiedź na oczekiwania naszych klientów i otoczenia, w którym funkcjonujemy – wyjaśnia Wojciech Ignacok, prezes Tauron Polska Energia.
Pozyskany projekt
Tauron w grudniu 2020 r. zakupił spółkę Wind T1, która rozwijała koncepcję budowy lądowej farmy wiatrowej o mocy do 30 MW. Dzięki tej transakcji Tauron otrzymał gotowy projekt obiektu zlokalizowanego w gminach Wolbórz i Moszczenica w pow. Piotrkowskim. Instalacja będzie złożona z 15 turbin wiatrowych o mocy 2 MW każda. Planowana roczna produkcja energii elektrycznej wyniesie 90 GWh, czyli tyle, ile zużywa około 35 tys. polskich gospodarstw domowych. Prace budowlane prowadzi konsorcjum firm Mega S.A. (lider) i P&Q sp. z o.o.
Coraz więcej mocy z wiatraków
Po przejęciu w 2019 r. pięciu farm wiatrowych w północnej Polsce, Tauron dwukrotnie zwiększył własne zasoby wiatrowych odnawialnych źródeł energii (OZE). Jego dziewięć farm składa się ze 182 turbin wiatrowych o łącznej mocy 380,75 MW. Do 2025 r. Grupa zamierza dysponować 1000 MW w lądowych elektrowniach wiatrowych. Firma planuje też włączenie się w inwestycje offshore – budowę morskich farm wiatrowych na bałtyckich wodach.
Inwestycje w fotowoltaikę
Spółka rozwija też energetykę fotowoltaiczną. Pierwszą taką instalację wybudowaną na terenie po dawnej elektrowni węglowej oddano do użytku w grudniu 2020 r. Farma powstała w ramach programu Tauron PV, który zakłada uruchomienie elektrowni PV o łącznej mocy do 120 MW. Wszystkie obiekty będą zlokalizowane na terenach poprzemysłowych należących do Grupy Tauron. Kolejna instalacja, Choszczno I, zostanie podłączona do sieci elektroenergetycznej w I kwartale 2021 r.
Ogółem firma zamierza zwiększyć udział OZE w miksie wytwórczym do 65% do 2030 r. Czyste źródła zastąpią wyeksploatowane konfidencjonalne jednostki wytwórcze. W efekcie emisyjność Grupy ma obniżyć się o przeszło 20% do 2025 r. i o ponad 50% do 2030 r.
Przeczytaj także: W Polsce powstanie fabryka ogniw fotowoltaicznych
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.