• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Koniec optymalizacji bloku biomasowego w Elektrociepłowni Elbląg [film]

Opublikowano: 05-03-2021 Źródło: Energa

Zakończyły się prace optymalizacyjne bloku biomasowego w elbląskiej elektrociepłowni. Jednostka wytwórcza zwiększyła moc cieplną z 30 do 60 MWt, a po testach pracuje stabilnie. Zwiększono też możliwości chłodzenia.


Fot. Energa Fot. Energa
  • Blok biomasowy można chłodzić nie tylko wodą z rzeki, ale też z sieci ciepłowniczej
  • Ciepło z biomasy będzie podstawowym źródłem ogrzewania w Elblągu
  • Kocioł węglowy będzie uruchamiany tylko w razie awarii, a w 2024 r. zostanie wyłączony

Nowe możliwości chłodzenia

Optymalizacja przeprowadzona przez spółkę Energa Kogeneracja (EKO) miała na celu obniżenie kosztów produkcji energii oraz uelastycznienie pracy jednostki. Do tej pory mogła ona działać wykorzystując chłodzenie wyłącznie z rzeki Elbląg (tzw. układ upustowo-kondensacyjny). Po przeprowadzonych działaniach może też korzystać z wody w miejskiej sieci ciepłowniczej (m.s.c.) w zależności od potrzeb sieci i sytuacji na rynku (tzw. układ z pogorszoną próżnią) lub z pominięciem turbiny parowej – w uproszczeniu produkowana para podgrzewa wodę w m.s.c. za pośrednictwem wymiennika ciepłowniczego. Blok przeszedł także przez testy ruchowe i pomiary gwarancyjne – te badanie przeprowadził podmiot niezależny.

Fot. Energa Fot. Energa


Biomasa źródłem ciepła

Jednostka na biomasę ma być głównym źródłem ciepła dla miejskiego systemu ciepłowniczego do czasu wdrożenie ostatecznego modelu pracy Elektrociepłowni Elbląg. Obok bloku biomasowego działa jeszcze ostatni czynny kocioł węglowy dopuszczony, po modernizacji, do eksploatacji przez Urząd Dozoru Technicznego. Od przyszłego roku stanie się on źródłem rezerwowym, włączanym jedynie w razie awarii, a w 2024 r. zostanie całkowicie wyłączony.

Źródło: Energa

W 2025 dojdzie zasilanie gazowe

Trwa realizacja wartego około 250 mln zł programu inwestycyjnego EKO. W jego ramach na przełomie 2021 i 2022 r. zostanie uruchomiona kotłownia rezerwowo-szczytowa o mocy 114 MWt. Jej budowę prowadzi firma Energotechnika-Energorozruch. Do końca 2025 r. powstanie układ silników gazowych. Trwają przygotowania dokumentacji przed ogłoszeniem przetargu na wykonawcę układu kogeneracyjnego złożonego z trzech silników gazowych o mocy (elektrycznej i cieplnej) 10 MW każdy. Natomiast projekt budowlany opracuje spółka Energopomiar Gliwice.

Fot. Energa Fot. Energa

Elektrociepłownia Elbląg odpowiada za produkcję około 80% ciepła dystrybuowanego przez Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Z chwilą oddania układu silników gazowych do eksploatacji EKO definitywnie zakończy produkcję energii z węgla w Elblągu, bazując wyłącznie na paliwie biomasowym i gazowym.

Fot. Energa Fot. Energa

Przeczytaj także: Zakończono budowę największego na świecie elektrolizera PEM

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia