• Nabór do programu Mój Prąd będzie trwał od 1 lipca do 20 grudnia
  • Koszty kwalifikowane obejmą wydatki od 1 lutego 2020 r. do 31 grudnia 2023 r.
  • Przedział mocy instalacji utrzymano na poziomie 2–10 kW

Wkrótce nowa edycja

To program przyjazny dla użytkownika. Jednak w trzeciej edycji jego dotychczasowa formuła zostanie uzupełniona o dodatkowe komponenty, które pozwolą konsumować więcej wytworzonej energii przez prosumentów – wyjaśnia minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Finansowanie programu zapewniają środki unijne z instrumentu, w którym koszty kwalifikowane stanowią wydatki poniesione w okresie od 1 lutego 2020 r. do 31 grudnia 2023 r. W związku z tym wnioskodawcy, którzy zakupili instalację przed ogłoszeniem naboru, ale po 31 stycznia 2020 r. mogą skorzystać z dofinansowania po spełnieniu innych warunków zapisanych w programie. Wsparcie otrzymają te projekty, które są już zakończone i podłączone do elektroenergetycznej sieci dystrybucyjnej. W nowej edycji utrzymano przedział mocy instalacji 2–10 kW.


Pieniądze dla osób prywatnych

Dofinansowanie przeznaczono dla osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby, które mają umowę kompleksową regulującą wprowadzenie do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji. Będą one mogły otrzymać środki na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej lub dodatkowych elementów służących zużyciu elektryczności na własne potrzeby.

Kluczowym celem nowej odsłony programu pozostanie zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, ale dodatkowo chcemy położyć nacisk na autokonsumpcję wytworzonej energii elektrycznej – mówi wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Paweł Mirowski.

Rozszerzenie programu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW pracują jeszcze nad poziomem dofinansowania oraz zakresem rzeczowym objętych wsparciem inwestycji. Uwzględnią one dodatkowe elementy, jak punkty ładowania (ładowarki) do samochodów elektrycznych, inteligentne system zarządzania energią w domu oraz magazyny ciepła/chłodu.

Szczegóły mają być podane wkrótce. Pewne jest natomiast, że nabór rozpocznie się 1 lipca, a zakończy 20 grudnia (choć może być przedłużony) lub do wyczerpania alokacji środków.

Przeczytaj także: Elektrownie jądrowe w Polsce: Amerykanie gotowi do współpracy [film]