• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

W woj. zachodniopomorskim uruchomiono farmę fotowoltaiczną

Opublikowano: 31-03-2021 Źródło: Tauron

W gminie Choszczno (woj. zachodniopomorskie) uruchomiono farmę fotowoltaiczną. Budowę rozpoczęto w lutym 2020 r., a montaż modułów fotowoltaicznych w lipcu. Jest to pierwszy taki obiekt wykonany przez spółkę Tauron Ekoenergia.


Fot. Tauron Fot. Tauron
  • Farma ma moc 6 MW i rocznie wytworzy 6 GWh energii elektrycznej
  • W trakcie budowy zamontowano ponad 16 tys. paneli fotowoltaicznych
  • Rozpoczęła się budowa kolejnej elektrowni słonecznej o mocy 8 MW

Budowa elektrowni trwała około roku

Elektrownia słoneczna ma moc 6 MW. Prace rozpoczęły się w lutym 2020 r., a w ciągu pięciu tygodni, od lipca 2020 r., zamontowano ponad 16 tys. modułów fotowoltaicznych. Przeprowadzono także prace elektryczne i zrealizowano związane z nimi dostawy oraz montaż stacji średniego napięcia i stacji kontenerowych. Ułożono kable średniego napięcia. To pierwsza farma zbudowano przez spółkę Tauron Ekoenergia z Grupy Tauron i druga instalacja w zasobach koncernu.


Cel to farmy o mocy 300 MW

Budując nowe zielone moce jesteśmy otwarci na różne możliwości. Poszukujemy projektów z pozwoleniami na budowę, okazji do akwizycji, a także wykorzystujemy tereny należące do Grupy – wyjaśnia Marek Wadowski, p.o. prezesa spółki Tauron Polska Energia. Inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE) stanowią istotny element Zielonego Zwrotu Taurona. Zgodnie z naszymi założeniami w 2025 r. będziemy dysponować farmami fotowoltaicznymi o mocy 300 MW – dodaje.

Inwestycje w gminie Choszczno

Uruchomiona w Choszcznie instalacja o mocy 6 MW wyprodukuje około 6 tys. MWh energii elektrycznej rocznie, co pokryje zapotrzebowanie 2,5 tys. gospodarstw domowych. Czas życia elektrowni oszacowano na mniej więcej 25 lat – będzie działać do 2045 r.

W lutym 2021 r. ruszyły w Choszcznie prace budowlane przy drugiej farmie fotowoltaicznej. Moc nominalna tej instalacji wyniesie 8 MW, wytwarzanie energii elektrycznej rozpocznie się jeszcze w tym roku. Łączna moc obiektów w gminie wyniesie 14 MW.

Fot. Tauron Fot. Tauron

Program rozwoju fotowoltaiki

Pierwszą farmę wybudowaną w ramach programu budowy instalacji fotowoltaicznych na terenach poprzemysłowych należących do Grupy ukończono w grudniu 2020 r. Obiekt ma moc 5 MW. Zgodnie z programem katowicki koncern zamierza zrealizować inwestycje o łącznej mocy około 150 MW. Powstaną one w wybranych lokalizacjach, będą się różnić poziomem zawansowania i mocą. Dzięki nim zostaną zagospodarowane tereny zrekultywowane lub wymagające rekultywacji, a zdegradowane wskutek wieloletniej działalności przemysłowej. Przede wszystkim są to miejsca po zlikwidowanych elektrowniach i składowiskach odpadów paleniskowych. Znów będą wykorzystane w energetyce, ale tym razem odnawialnej.

Inwestycje w energetykę odnawialną są podstawą osiągnięcia założeń Zielonego Zwrotu Taurona w perspektywie 2030 r. Grupa za 10 lat planuje wytwarzać ponad 65% energii ze źródeł nisko- i zeroemisyjnych, przy jednoczesnym ograniczeniu emisyjności o połowę.

Przeczytaj także: W Wielkopolsce powstanie duża farma fotowoltaiczna

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!