Spółka Enea Operator montuje prototypowe magazyny energii w Bydgoszczy, Zielonej Górze, Gubinie, Pogorzelicy i Opalenicy. Każda instalacja powstaje w oparciu o inną technologię, dzięki czemu będzie możliwe sprawdzenie i porównanie ich działania w praktyce.
Magazyn energii. Fot. malp/Adobe Stock
- Wszystkie jednostki zostaną uruchomione w II kwartale 2021 r.
- Na podstawie zebranych danych zostanie wybrane optymalne rozwiązanie
- Projekt współfinansowany ze środków unijnych zaplanowano na trzy lata
Magazyny umożliwiają lepsze wykorzystanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, zwiększą bezpieczeństwo dostaw i jakość prądu. Obiekt w Bydgoszczy przeszedł już odbiór techniczny. Wszystkie są stawiane na terenach stacji transformatorowych średniego i niskiego napięcia. Zostaną uruchomione jeszcze w II kwartale 2021 r.
Magazyny ważne przy rosnącej liczbie mikroinstalacji
Energetyka odnawialna, także rozproszona, będzie odgrywała coraz większą rolę w miksie energetycznym. Zainteresowanie mikroinstalacjami fotowoltaicznymi pokazało, że częścią tej przyszłości są prosumenci i energetyka obywatelska, dlatego ważny jest rozwój lokalnych magazynów energii w sieciach niskiego napięcia. Projekt badawczo-rozwojowy realizowany przez Eneę Operator pozwoli sprawdzić jak obecnie dostępne technologie sprawdzają się w codziennej pracy sieci dystrybucyjnej – powiedział Paweł Szczeszek, prezes Enei.
Dzięki zastosowaniu pięciu różnych rozwiązań będzie można wybrać optymalny typ magazynu lub określić najlepszą możliwą konfigurację magazynów energii dla specyfiki sieci na danym obszarze.
Pięć technologii
Magazyn energii w Gubinie wyposażony będzie w elektryczne kondensatory dwuwarstwowe (EDLC), w Pogorzelicy – w litowo-jonowe (LIC), w Opalenicy – w baterie litowo-żelazowo-fosforowe (LFP), w Zielonej Górze – w baterie litowo-tytanowe (LTO), a w Bydgoszczy – w baterie ołowiowo-kwasowe typu VRLA. Po ich instalacji rozpocznie się etap gromadzenia i opracowywania wyników badań oraz analiza ich wpływu na sieć. Przetestowanie w warunkach rzeczywistych poszczególnych technologii wskaże te, które w największym stopniu spełniają oczekiwania operatora sieci podnosząc jakość i efektywność wykorzystania energii elektrycznej pochodzącej m.in. z odnawialnych źródeł energii – czytamy w komunikacie.
Innowacyjne rozwiązania dla bezpieczeństwa dostaw
Popularne odnawialne źródła energii (OZE) wykorzystują promieniowanie słoneczne i wiatr. Są jednak niestabilne – poziom wytwarzania jest uzależniony od warunków pogodowych.
Transformacja energetyczna podąża w kierunku lokalnej samowystarczalności energetycznej, rozwoju OZE oraz zwiększenia roli aktywnego odbiorcy, a także wielokierunkowości przepływów w sieci – skomentował Andrzej Kojro, prezes Enei Operator.
Zapewnienie bezpieczeństwa systemu energetycznego w obliczu rosnących zielonych mocy rozproszonych wymaga stosowania innowacyjnych rozwiązań, m.in. takich, jak magazyny energii.
Magazynowani energii ułatwi bilansowanie systemu
Magazynowanie energii pozwala na zwiększenie elastyczności pracy sieci, gromadzenie nadwyżek energii odnawialnej, służy bilansowaniu systemu. Natomiast wdrożenie innowacji, która doprowadzi do uruchomienia w Enei Operator udoskonalonej metody magazynowania energii na poziomie niskiego napięcia jest działaniem kluczowym z punktu widzenia jakości energii elektrycznej – podkreślił dr hab. Wojciech Drożdż, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, wiceprezes Enei Operator ds. innowacji i logistyki.
Projekt badawczo-rozwojowy
Budowa instalacji magazynowania energii jest elementem projektu badawczo-rozwojowego „Innowacyjne usługi systemowe magazynów energii zwiększające jakość i wydajność wykorzystania energii elektrycznej”. Przedsięwzięcie zaplanowane na trzy lata jest współfinansowane ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (prawie 3,20 mln zł). Jego koszty wynoszą około 7,24 mln zł (komplet elementów do budowy prototypów magazynów kosztuje 2,98 mln zł).
Przeczytaj także: Zużyte akumulatory z autobusów elektrycznych będą magazynować energię
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.