W hrabstwie Manatee na Florydzie w USA kończy się budowa największego na świecie magazynu elektryczności zasilanego energią słoneczną. Zaawansowanie prac osiągnęło już 75%, a firma Florida Power and Light Company (FPL) instaluje pierwsze moduły akumulatorowe.
Fot. FPL
- Magazyn będzie złożony z 50 tys. modułów umieszczonych w 132 kontenerach
- Jego moc wyniesie 409 MW, a pojemność 900 MWh
- Ilość energii w jednym module odpowiada 2 tys. akumulatorów do smartfonów iPhone
- Jedno ładowanie zapewni 2 godz. zasilania około 329 tys. domów
Największa instalacja zasilana zieloną energią
Pierwsze moduły w Manatee Energy Storage Center (MESC) już zostały zamontowane. Są umieszczane w kontenerach, których będzie 132 – 75%, czyli 100 już postawiono. Zamontowano także wszystkie falowniki (132). W ten sposób powstaje największy na świecie magazyn energii o mocy 409 MW zasilany energią słoneczną. Koszt baterii to około 300 mln dol. Dzięki inwestycji zamknięto działającą elektrownię, co przyniesie oszczędności na poziomie 50 mln dol. i zmniejszy emisję CO2 o niemal 1 mln ton rocznie. Jeszcze w 2005 r. 70% energii elektrycznej dostarczanej przez FPL pochodziło z siłowni zasilanych olejem opałowym. Ładowanie będzie zapewniać Manatee Solar Energy Center (FPL dysponuje już 40 takimi farmami fotowoltaicznymi z 12 mln paneli PV. Do 2030 r. planuje osiągnąć 30 mln paneli).
Stabilizacja dostaw energii
Magazyn zwiększy stabilność zasilania z energii słonecznej, dostarczając elektryczność nocą i w pochmurne dni, a także w porach szczytowego zapotrzebowania. Dzięki temu niższe będą koszty dla klientów, a wyższa redukcja emisji CO2. Działanie urządzenia ograniczy konieczność uruchamiania innych elektrowni.
Fot. FPL
Każdy moduł akumulatorowy waży ponad 90 kg i jest w stanie przechować tyle energii elektrycznej, ile 2 tys. akumulatorów do iPhone’ów. W sumie pojemność magazynu będzie odpowiadać około 100 mln takich baterii. To wystarczy do uwolnienia 900 MWh energii elektrycznej i zasilenia 329 tys. domów mieszkańców hrabstw Desoto i Manatee przez 2 godz.
Fot. FPL
Moc magazynów będzie rosła
132 kontenery do gromadzenia elektryczności zostaną rozmieszczone na terenie o powierzchni 40 akrów, czyli około 16,2 ha (odpowiednik mniej więcej 30 boisk do amerykańskiej piłki nożnej). W każdym znajdzie się 400 modułów akumulatorowych ładowanych przez sąsiadującą farmę fotowoltaiczną (FPL Manatee Solar Energy Center). Całość ma być gotowa jeszcze w 2021 r.
Fot. FPL
FPL do końca dekady planuje powiększenie mocy magazynowych o ponad 700 MW, czyli wzrost o 186%. Łączna moc wystarczy do pełnego zasilania 140 tys. domów lub naładowania 400 tys. samochodów elektrycznych. FPL instaluje na Florydzie 1000 ładowarek, które też będą korzystać ze zmagazynowanej energii elektrycznej.
Fot. FPL
Lider zrównoważonego rozwoju
Kontynuujemy działania, które uczynią Florydę liderem zrównoważonego rozwoju i odporności w Stanach Zjednoczonych. Oferujemy niezawodne dostawy czystej i przystępnej cenowo energii elektrycznej. W czerwcu zamknęliśmy ostatnią elektrownię węglową FPL na Florydzie i przekroczyliśmy 40% „Planu 30 do 30” z 2018 r., czyli montażu 30 mln paneli do 2030 r. Już pracujemy nad innowacyjnym pilotażowym projektem zielonego wodoru, który uwolni potencjał do osiągnięcia energetycznej przyszłości w 100% wolnej od węgla – podsumował Eric Silagy, prezes i dyrektor generalny FPL.
Przeczytaj także: Największy kolejowy magazyn energii w Europie uruchomiono w Polsce
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.