• Do 2030 r. zużycie węgla ma spaść o 65%
  • Do 2024 r. będą trwały analizy budowy małych reaktorów nuklearnych w zakładach Grupy Azoty
  • Udział wytwarzania energii elektrycznej z OZE ma osiągnąć 40%

W zakresie energetyki Grupa planuje m.in. dywersyfikację źródeł energii, odchodzenie od źródeł węglowych, głównie na rzecz OZE i przejściowo gazu ziemnego oraz maksymalne wykorzystanie synergii pomiędzy energetyką i instalacjami chemicznymi, np. w obszarze produkcji energii z ciepła procesów chemicznych.

OZE i odchodzenie od węgla

Cele to obniżenie emisji CO2 w 2030 r. o ponad 800 tys. ton w stosunku do 2020 r. oraz o 3,7 mln ton rocznie w stosunku do 1990 r., referencyjnego dla Unii Europejskiej. Wydzielanie gazów cieplarnianych ma spaść o 34% (energetyka własna) i o 51% (energia elektryczna kupowana na rynku) w stosunku do poziomu z 2020 r. Dodatkowo do końca 2030 r. konsumpcja węgla ma zostać zredukowana o 65%.


W założeniach projektu Zielone Azoty jest też ograniczenie zużycia elektryczności „systemowej” wytwarzanej z węgla do poniżej 50% konsumpcji. Wydatki na zielone i dekarbonizacyjne inwestycje zaplanowano na niemal 2,7 mld zł do 2030 r. Budowa instalacji OZE będzie prowadzona przede wszystkim na aktywach firmy (nie wykluczono zaangażowania w przedsięwzięcia zewnętrzne).

W roku kończącym realizację strategii moc OZE na wynieść około 300 MW. Grupa Azoty szacuje, że dzięki temu uniknie wydatków na zakup energii w wysokości ponad 200 mln zł. Średni udział wytwarzania z OZE ma osiągnąć 40%.

Wodór i małe elektrownie jądrowe

Grupa jest największym producentem wodoru w Polsce i już realizuje prace badawczo-rozwojowe związane z wytwarzaniem i wykorzystywaniem zielonego wodoru (elektrolizery zasilane z OZE, ogniwa paliwowe). Jest członkiem Europejskiego Sojuszu Wodorowego, weźmie udział w pracach nad regulacjami europejskimi dotyczącymi klasyfikacji zielonego wodoru.

Do 2024 r. zaplanowano analizy dotyczące budowy w największych zakładach modułowych reaktorów atomowych (ang. Small Modular Reactors – SMR). Takie elektrownie ustabilizowałyby miks energetyczny i gwarantowałyby konkurencyjną cenę elektryczności.

Innowacyjne projekty

Prace badawczo-rozwojowe prowadzone są też pod kątem produktów. Jak podaje Grupa, to m.in. biodegradowalne otoczki granulowanych nawozów, opracowane we współpracy z Compo Expert, nawozy dla terenów leśnych, inhibitory ureazy i nitryfikacji oraz formuły nawozowe wzbogacone o mikroelementy poprzez zagospodarowanie strumieni odpadowych.

Inne plany to elektromobilność (ogniwa paliwowe, recykling tworzyw polimerowych, odzyskiwanie fosforu i potasu z alternatywnych źródeł). Rozważana jest budowa instalacji do wychwytywania i składowania CO2 z zatłaczaniem tego związku do nieeksploatowanych wyrobisk górniczych (ang. Carbon Capture and Sequestration – CCS).

Planowany poziom niezbędnych wydatków na badania, rozwój, instalacje pilotażowe i innowacje w 2030 r. oszacowano na 2–3% przychodów Grupy Kapitałowej.

Przeczytaj także: Enea przetestuje możliwości wychwytywania i składowania CO2