Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych autorstwa resortu klimatu i środowiska. Ma ona doprowadzić do kompromisu między możliwościami rozwoju lądowej energetyki wiatrowej a potrzebami lokalnych społeczności.
Farma wiatrowa. Fot. Jarek Witkowski/Adobe Stock
- Lądowe farmy wiatrowe będą mogły powstawać 500 m od zabudowań mieszkalnych
- Decyzję o lokalizacji i zgodzie na inwestycje podejmą lokalne społeczności
- Nowelizacja ma umożliwić budowę elektrowni o łącznej mocy 6–10 GW
Gminy zadecydują o możliwości budowy na ich terenach
Tzw. ustawa 10H bardzo utrudniła stawianie farm wiatrowych. Ograniczenie odległości o dziesięciokrotność wysokości wieży do najwyższego punktu osiąganego przez obracające się łopaty praktycznie eliminowała możliwość inwestycji na 99% powierzchni Polski. Teraz ma się to zmienić.
Jeśli nowelizacja zostanie przegłosowana, lokalne społeczności będą mogły zdecydować o zasadach lokalizowania nowych inwestycji dotyczących lądowych elektrowni wiatrowych. Dotyczy to także ewentualnych przedsięwzięć w zakresie budownictwa mieszkalnego w sąsiedztwie farm. Te gminy, które zdecydują się uwolnić teren pod inwestycje wiatrowe mają otrzymać gwarancje maksymalizacji bezpieczeństwa eksploatacji turbin wiatrowych. Przepisy zobowiązują inwestorów do korzystania z najnowszych technologii minimalizujących wpływ elektrowni na środowisko.
Obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Pozostaje zapis o lokalizacji farm wiatrowych wyłącznie na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Jednak jego sporządzenie będzie dotyczyć terenu prognozowanego oddziaływania obiektu, a nie obszaru wyznaczanego zgodnie z zasadą 10H.
MPZP będzie mógł określać inną odległość od budynku mieszkalnego, ale nie mniejszą niż 500 m. Podstawą jej określenia, jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska będą m.in. wyniki obowiązkowej strategicznej oceny oddziaływania na środowisko (SOOŚ), wykonywanej w ramach MPZP. To analizy np. wpływu emisji hałasu na otoczenie i zdrowie mieszkańców. W odległości poniżej 500 m od elektrowni nie będzie można stawiać budynków mieszkalnych.
Gdzie obowiązuje zasada 10H
Zasada 10H będzie wciąż obowiązywać w przypadku parków narodowych, a minimalna obowiązkowa odległość w rezerwatach przyrody. Na tych terenach, jak i w parkach krajobrazowych i obszarach Natura 2000 stawianie farm wiatrowych pozostaje zakazane.
Już obowiązujące postanowienia MPZP oraz decyzje i pozwolenia dotyczące elektrowni wydane przed wejściem w życie proponowanych przepisów pozostaną w mocy. Realizacja poszczególnych inwestycji będzie możliwa przy spełnieniu wymogu minimalnych odległości od zabudowań mieszkalnych.
Pobudzenie inwestycji w farmy wiatrowe
Celem projektu jest uelastycznienie zasad rozwoju lądowej energetyki wiatrowej, który ma pobudzić inwestycje i obniżyć ceny energii elektrycznej. Ma też ułatwić realizacją zabudowy mieszkaniowej głównie na obszarach wiejskich, w których już są farmy. Nowelizacja ma utrzymać ochronę społeczności przed wpływem takich obiektów oraz zwiększyć bezpieczeństwo przez nałożenie dodatkowych wymogów serwisowych dla wytwórców.
Zdaniem resortu, przyjęcie proponowanych rozwiązań pozwoli na budowę instalacji o sumarycznej mocy 6–10 GW.
Przeczytaj także: Tauron postawi farmę wiatrową o mocy 60 MW
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.