Trzy lądowe farmy wiatrowe o sumarycznej mocy 84,2 MW trafiły do Grupy PGE. Łącznie koncern ma ponad 770 MW w takich instalacjach i jest największym producentem energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Udział tych mocy w rynku wynosi prawie 11%.
Lądowa farma wiatrowa. Fot. PGE
Moc zainstalowana wszystkich wiatraków PGE wzrosła z 688 MW do 772 MW, a pod względem udziału z 9,6% do 10,8%. Całkowita moc farm wiatrowych w Polsce, według danych Agencji Rynku Energii, wynosi niemal 7117 MW.
Kupione obiekty znajdują się w województwach kujawsko-pomorskim (FW Radzyń o mocy 36,9 MW), łódzkim (FW Ścieki o mocy 22 MW) i wielkopolskim (FW Jóźwin o mocy 25,3 MW). Łącznie składają się z 32 turbin o mocy 84,2 MW. Roczna produkcja energii elektrycznej tych obiektów to średnio 240 tys. MWh. Tyle zużywa 120 tys. gospodarstw domowych, czyli miasto wielkości Lublina.
Nowe farmy wiatrowe PGE. Źródło: PGE
Farmy mają długoterminowe umowy na zakup zielonej energii elektrycznej przez klientów zewnętrznych, które częściowo zabezpieczają wyprodukowane wolumeny nawet do 2030 r. Mniej więcej do tego czasu będą korzystać z systemu wsparcia w formie zielonych certyfikatów.
Jednostki są bardzo efektywne, obiekt w Radzyniu wykorzystuje moc netto na poziomie 3 400 FLH (ang. full load hours), czyli godzin pracy rocznie. To wynik zbliżony do osiąganego przez morskie farmy wiatrowe. Instalacja w Ściekach znajduje się w sąsiedztwie farmy Skoczykłody należącej do PGE od 2020 r. co, jak podaje firma, ma - wygenerować dodatkowe synergie w ich obsłudze.
Plany grupy zakładają osiągnięcie do 2030 r. mocy 1,7 GW w lądowych farmach wiatrowych. W realizacji celu pomogą akwizycje.
Przeczytaj także: Modułowe reaktory jądrowe – Enea współpracuje z Amerykanami
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.