• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Ørsted i PGE – powstanie projekt budowlany morskiej farmy wiatrowej

Opublikowano: 23-08-2022 Źródło: PGE

Spółki Ørsted i PGE wybrały wykonawcę projektu budowlanego morskiej farmy wiatrowej Baltica. Będzie on odpowiedzialny za przygotowanie dokumentacji oraz uzyskanie pozwolenia na budowę. Projekt będzie realizowany w dwóch etapach: Baltica 2 i Baltica 3.


Jest wykonawca projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica. Fot. halberg/Adobe Stock Jest wykonawca projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica. Fot. halberg/Adobe Stock
  • Dokumentacja jest niezbędna do podjęcia decyzji o budowie morskiej farmy wiatrowej
  • Łączna moc zainstalowana dwóch jednostek osiągnie około 2,5 GW
  • Elektrownia będzie oddawana do użytku w 2026 i w 2027 r.

Najważniejsze postępowanie przetargowe

Wykonawcę wyłoniono w trybie dialogu konkurencyjnego. Przygotuje on dokumentację projektową dla fundamentów, turbin, kabli wewnętrznych i stacji elektroenergetycznych na morzu, uzyska pozwolenie na budowę i stworzy projekt techniczny morskiej farmy wiatrowej Baltica. Zadanie ma zostać zakończone w III kwartale 2023 r.

Mamy za sobą kluczowe postępowanie, które poprzedza ostateczną decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy morskiej farmy wiatrowej Baltica o mocy około 2,5 GW - największej na Morzu Bałtyckim. Rozpoczynamy współpracę z wykonawcą, który ma bogate doświadczenie z zakresu morskiej energetyki wiatrowej i procesu pozyskiwania pozwoleń – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.


Dwa etapy budowy

Morska farma wiatrowa na wodach Bałtyku będzie budowana w dwóch etapach: w 2026 r. ma być gotowa Baltica 3 o mocy do 1045,5 MW, a w 2027 r. – Baltica 2 o mocy do 1498 MW. Obiekty mają już decyzje lokalizacyjne i środowiskowe dla części morskiej. Zawarto także umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej i uzyskano prawo do kontraktu różnicowego gwarantującego opłacalność inwestycji. PGE i Ørsted powinny w tym roku otrzymać decyzje administracyjne dla lądowej części przesyłowej, rozpoczną też procedurę pozyskiwania pozwolenia na budowę wymaganego przed podjęciem ostatecznej decyzji inwestycyjnej.

Źródło: PGE Źródło: PGE

Wspólny projekt duńsko-polski

Dokumentację projektową przygotują polska spółka duńskiej grupy doradczo-inżynieryjno-projektowej Ramboll oraz polskie biuro projektowe Projmors.

Cieszymy się, że prace nad jedną z najważniejszych części projektu Baltica 2+3 zleciliśmy doświadczonemu konsorcjum. Morska energetyka wiatrowa to konkurencyjny rynek, na którym firmy zdobywają doświadczenie i budują kompetencje m.in. współdziałając w ramach konsorcjum stworzonego między globalnym i krajowym graczem. Te dobre praktyki obserwowaliśmy na innych rynkach, a teraz widzimy to także w Polsce – mówi Søren Westergaard Jensen, dyrektor projektu z ramienia Ørsted. – Wzmocnienie kompetencji polskiego przemysłu w ramach projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica to także praktyczna realizacja zobowiązania, które podjęliśmy jako inwestor zagraniczny podpisując umowę sektorową na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – dodaje.

Przeczytaj także: PGE Energia Odnawialna – budowa pięciu farm fotowoltaicznych

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia