Port morski Łeba na co najmniej 25 lat wydzierżawił teren pod bazę morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Stąd będą się odbywały rejsy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power obsługujących około 100 turbin. Uruchomienie siłowni zaplanowano na 2026 r.
Wizualizacja bazy w porcie Łeba. Źródło: Orlen
- Baza powstanie w latach 2023–2025
- Koszt budowy portu serwisowego wyniesie 20–30 mln zł
- Około 50 pracowników będzie wykonywać przeglądy turbin
Baza w porcie morskim Łeba
W wyniku zawartej umowy spółka Baltic Power należąca do Grupę Orlen i kanadyjskiej spółki Northland Power otrzymała teren o powierzchni około 1,1 ha. Powstanie na nim baza do obsługi morskiej farmy wiatrowej. Nabrzeże, kluczowy element inwestycji, zostanie przebudowane, by dostosować je do parametrów pozwalających na realizację operacji logistycznych. Obiekt obsłuży co najmniej dwie jednostki CTV (Crew Transfer Vessels) przeznaczone do transportu personelu serwisowego oraz sprzętu. 16-milową (około 26 km) trasę do obszaru farmy pokonają w mniej więcej 40 min. To najlepszy wynik wśród rozpatrywanych lokalizacji.
Port w Łebie najlepiej odpowiada na wszystkie nasze założenia i potrzeby, a przy tym posiada duży potencjał dla dalszego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – podkreśla Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, prezes firmy Baltic Power.
Wizualizacja bazy w porcie Łeba. Źródło: Orlen
W porcie serwisowym znajdą się m.in. magazyny części zamiennych warsztaty i przestrzenie biurowe. Na stałe będzie tam zatrudnionych około 50 osób. Ich zadania, to cykliczne przeglądy turbin ze sprawdzeniem ich wydajności, parametrów i zużycia poszczególnych elementów. W razie potrzeby pracownicy będą dokonywać napraw i wymian elementów konstrukcji.
Budowę zaplanowano na lata 2023–2025. Jej szacunkowy koszt wyniesie 20–30 mln zł. Dokumentację przedprojektową przygotuje firma Antea Polska (opracowała też program funkcjonalno-użytkowy bazy). Spółka wspiera Baltic Power także w zakresie dokumentacji przetargowej na projekt i budowę bazy.
Morska farma wiatrowa zajmie obszar o powierzchni 131 km2, a jej odległość na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Łeby i Choczewa, wyniesie 23–26 km. Obiekt o mocy do 1,2 GW jest wspólnym przedsięwzięciem Grupy Orlen i spółki Northland Power.
Przeczytaj także: TotalEnergies z KGHM chcą stawiać morskie farmy wiatrowe na Bałtyku
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.