Spółka Tauron kupiła projekt farmy wiatrowej o mocy 33 MW. Budowa wiatraków rozpocznie się jeszcze w 2023 r. w okolicach Raciborza. Pierwszy prąd ma popłynąć do połowy 2024 r.
Tereny na Śląsku dla kolejnej farmy wiatrowej. Fot. Tauron
Dwunasta farma wiatrowa koncernu będzie jednocześnie pierwszą na terenie Śląska. Złoży sią na nią 15 wiatraków z turbinami o mocy 2,2 MW każda. Sumarycznie daje to 33 MW mocy zainstalowanej. Roczna produkcja prądu odpowiada potrzebom 28 tys. krajowych gospodarstw domowych.
Wraz z projektem w Raciborzu w budowie mamy trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 110 MW i dwie fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 150 MW – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.
Plany zakładają osiągnięcie 1600 MW w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych w 2025 r., a 3700 MW w 2030 r. Będzie to 80% wszystkich mocy wytwórczych.
Fot. Tauron
Firma Tauron Zielona Energia odpowiedzialna za inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE) podkreśla że to piąta budowana przez spółkę farma wiatrowa, ale trwa oczekiwanie na liberalizację ustawy 10H (ograniczenia odległości wiatraków od zabudowań), bez której realizacja planów rozwoju OZE będzie utrudniona.
11 farm wiatrowych należących do katowickiego koncernu (Majewo, Piotrków, Zagórze, Wicko, Marszewo, Lipniki, Śniatowo, Mogilno, Inowrocław, Dobrzyń, Gołdap), to łącznie 200 wiatraków z turbinami o sumarycznej mocy zainstalowanej 426 MW.
Zakup projektu elektrowni wiatrowej w Mierzynie (woj. zachodniopomorskie) zwiększy moce o 60 MW. Ta budowa będzie trwać do końca 2024 r. Dodatkowe 20 MW przyniesie inwestycja w Nowej Brzeźnicy w woj. łódzkim. Prąd trafi do sieci na początku 2025 r.
Przeczytaj także: Na Dolnym Śląsku może powstać elektrownia szczytowo-pompowa o mocy 750 MW
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.