Trzy farmy fotowoltaiczne zostaną wybudowane w bezpośrednim sąsiedztwie instalacji odbiorczych, w tym istniejących stacji transformatorowych SN. Te obiekty będą też wykorzystywane do przyłączania kolejnych planowanych odnawialnych źródeł energii (OZE).

Dla koncernu miedziowego farmy fotowoltaiczne wpisują się w strategię zwiększania udziału własnych instalacji OZE. Z jednej strony ograniczą koszty zakupu energii elektrycznej z zewnątrz, a z drugiej przyczynią się do transformacji energetycznej, dla której miedź jest jednym z ważnych surowców.

Dodatkowo spółka wykorzystuje własne nieruchomości, co zapewnia dodatkowe korzyści ekonomiczne – kolejne instalacje OZE będą przyłączane do sieci elektroenergetycznej KGHM i wykorzystywane na własne potrzeby.

Firmowe źródła wytwarzania prądu aktualnie pokrywają 17% zapotrzebowania na energię elektryczną. Osiem zakupionych we wrześniu farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 50 MW zwiększy ten udział do 19%. Obiekty znajdują się w województwach dolnośląskim, łódzkim, pomorskim i wielkopolskim. Do 2030 r. już 50% energii ma pochodzić ze wszystkich posiadanych jednostek wytwórczych, w tym OZE. Aktualne plany obejmują instalacje o mocy zainstalowanej przekraczającej 200 MW.

Przeczytaj także: Łódzkie – w pobliżu Sieradza powstanie farma wiatrowa