Za kilka tygodni na Dolnym Śląsku zostanie uruchomiona farma fotowoltaiczna Proszówek. Instalacja znajduje się w gminie Grębocice. To inwestycja spółki Tauron. Firma zakłada kolejne otwarcia odnawialnych źródeł energii w tym roku.
Farma fotowoltaiczna na Dolnym Śląsku. Fot. Tauron
Po oddaniu do użytku farmy fotowoltaicznej o mocy 55 MW moce OZE koncernu przekroczą 750 MW.
Na farmie Proszówek zamontowano bifacjalne panele fotowoltaiczne, czyli ogniwa generujące prąd po obu stronach paneli. Dzięki temu rośnie efektywność produkcji. Łącznie to 100 tys. modułów, każdy o mocy 545 Wp. Powierzchnia elektrowni to 68,55 ha, co odpowiada 96 boiskom do piłki nożnej.
Rozbudowa mocy zainstalowanych w fotowoltaice jest istotnym elementem strategii dekarbonizacyjnej Taurona. Obserwujemy znaczący spadek nakładów na instalację oraz wzrost efektywności konwersji energii w modułach PV, np. dzięki zastosowaniu paneli bifacjalnych. Naszym celem jest skokowe zwiększenie produkcji energii z odnawialnych źródeł – mówi Michał Orłowski, wiceprezes spółki ds. zarządzania majątkiem i rozwoju.
Przy montażu w szczycie pracowało ponad 120 osób. Roczna produkcja farmy fotowoltaicznej będzie odpowiadać zapotrzebowaniu 20,5 tys. gospodarstw domowych. Moc obiektu i głównego punktu odbioru (GPO) do głównego punktu zasilania (GPZ) w Kalinówce wyprowadza linia 110 kV o długości około 8 km.
W budowie są kolejne elektrownie słoneczne: Bałków o mocy 54 MW oraz Postomino o mocy 90 MW. Ta druga będzie dzielić przyłącze energetyczne z farmą wiatrową Marszewo. To pierwsze przedsięwzięcie firmy realizowane w formule cable pooling. Obie farmy zostaną uruchomione w 2025 r. Powstaje też pięć farm wiatrowych o łącznej mocy 160 MW. Trzy z nich zostaną otwarty w 2024 r.
Przeczytaj także: Farma wiatrowa Baltic Power. Kluczowe elementy powstają w Polsce
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.