• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Farma wiatrowa Baltic Power. Kluczowe elementy powstają w Polsce

Opublikowano: 31-07-2024 Źródło: Orlen

Pierwsze prace instalacyjne morskiej farmy wiatrowej Baltic Power mają rozpocząć się pod koniec 2024 r. Na Pomorzu powstają stacje elektroenergetyczne, które dostarczą prąd z turbin na ląd. Inne elementy są produkowane m.in. w Szczecinie, Kluczborku i Żarach.


Morska stacja elektroenergetyczna. Fot. Zacharias/Adobe Stock Morska stacja elektroenergetyczna. Fot. Zacharias/Adobe Stock
  • Udział polskich firm w budowie i eksploatacji elektrowni przekroczy 20%
  • W Gdańsku i Gdyni powstają dwie morskie stacje elektroenergetyczne
  • Krajowe firmy produkują też elementy fundamentów i kable morskie oraz lądowe

Baltic Power powstaje z udziałem polskich firm

Budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power to przedsięwzięcie Grupy Orlen i firmy Northland Power. Udział polskich firm w trwającym 25–30 lat czasie eksploatacji elektrowni ma przekroczyć 20% jej całkowitej wartości. Jak twierdzi Orlen, to najwyższy wskaźnik wykorzystania tzw. local content spośród wszystkich projektów morskiej energetyki wiatrowej rozwijanych obecnie w Polsce.


Morskie stacje elektroenergetyczne

W Gdańsku i Gdyni powstają dwie morskie stacje elektroenergetyczne. Będą postawione 23 km od brzegu, trafi do nich prąd generowany przez 76 turbin o jednostkowej mocy 15 MW. Transformatory podwyższą napięcie, a następnie prześlą energię morskimi i lądowymi kablami eksportowymi do stacji położonej około 7 km w głębi lądu.

Produkcja morskich stacji elektroenergetycznych jest na zaawansowanym etapie. Każdego dnia nad ich budową pracuje kilkuset pracowników. To jedna z mocnych stron polskich stoczni. Ma szansę stać się też ich specjalizacją i częścią europejskich łańcuchów dostaw. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że potencjał planowanych w Polsce inwestycji to kolejnych 10 farm o łącznej mocy ponad 10 GW – powiedział Jarosław Broda, członek zarządu Baltic Power.

Konstrukcja i posadowienie stacji morskich

Pojedyncza stacja składa się z fundamentu i posadowionej na nim konstrukcji, tzw. topside, i waży 2500 ton. Gabarytami (20 x 30 x 40 m) przypomina 4-5 piętrowe bloki mieszkalne. Stacje powstają na lądzie i będą w całości przewiezione i zainstalowane na morzu. Operację przeprowadzi statek instalacyjny Gulliver. Obiekty znajdą się 40 m nad lustrem wody na fundamentach o średnicy 9 i długości 80 m. Ich budowę realizują firmy Baltic Operator Gdańsk-Gdynia i Energomontaż-Północ Gdynia.

Statek instalacyjny Gulliver. Fot. DEME Statek instalacyjny Gulliver. Fot. DEME

Krajowa produkcja

Elementy dla tych obiektów produkowane są w Szczecinie, a dźwigi w stacji morskiej w Kluczborku. Z kolei części fundamentów turbin powstają w zakładach w Żarach, Łęknicy, Niemodlinie oraz Czarnej Białostockiej. Kable morskie i lądowe produkuje firma z Bydgoszczy. Krajowe spółki budują bazę serwisową w Porcie Łeba i lądową stację odbiorczą w Choczewie.

Elektrownia Baltic Power zostanie uruchomiona w 2026 r.

Morska farma wiatrowa Baltic Power będzie wyposażona w turbiny wiatrowe o mocy 15 MW, po raz pierwszy znaczna część wież będzie wyprodukowana z niskoemisyjnej stali. Elektrownia ma rozpocząć produkcję energii elektrycznej w 2026 r., ograniczy emisję CO2 o 2,8 mln ton rocznie (w porównaniu ze źródłami węglowymi) i pokryje 3% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Przeczytaj także: Gdańsk. Ramiona nalewcze zamontowane. Budowa terminalu pochłonie 500 mln zł

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!