Na obszarze o powierzchni 600 tys. m2 powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 42,2 MWp. Będzie złożona z 68 tys. dwustronnych modułów PV o jednostkowej mocy 620 Wp. Takie panele wychwytują światło słoneczne z góry i z dołu. Są o 30% bardziej wydajne od konwencjonalnych. Działają także podczas pochmurnych dni, kiedy oświetlenie jest słabe. Roczna produkcja elektrowni słonecznej przekroczy 45 GWh energii elektrycznej. Taką ilością można naładować prawie 500 tys. samochodów elektrycznych lub zasilić 15 tys. gospodarstw domowych. Instalacja ograniczy emisję CO2 zakładu w Możejkach i obniży koszty funkcjonowania zakładu.

Zaplanowano przeprowadzenie prac projektowych i budowlanych wraz z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń. Poza budową farmy fotowoltaicznej powstanie przyłącze o napięciu 6 kV. Na terenie rafinerii będą wykonane trasy kablowe. Zadanie wykona firma Electrum z Białegostoku. Instalacja ma być uruchomiona pod koniec 2025 r.

Orlen w Polsce ma już cztery elektrownie słoneczne w terminalach paliw w Sokółce (o mocy 1,25 MWp), Żurawicy (1,6 MWp), Ostrowie Wielkopolskim (3,1 MWp) i na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku (4,8 MWp). W budowie jest farma fotowoltaiczna w płockiej rafinerii (do 2 MWp). Na stacjach paliw działa 30 mikroinstalacji PV, zaplanowano je też na kolejnych 40. Grupa dysponuje odnawialnymi źródłami energii o mocy ponad 1 GW.

Przeczytaj także: Wielkopolska. Powstanie wielka farma wiatrowa o mocy 190 MW