Nowatorski materiał z użyciem grafenu, opracowywany przez naukowców z AGH w Krakowie, posłuży do produkcji przewodów linii napowietrznych nowej generacji.

Chodzi o materiał, który połączy grafen z miedzią i z aluminium, czyli dwoma metalami służącymi do przesyłu energii elektrycznej i produkcji przewodów. Grafen w połączeniu z miedzią da tzw. CuGRAF, a z aluminium - tzw. AlGRAF. Powstałe przewody będą miały ponadprzeciętną przewodność elektryczną i cieplną, co pozwoli na istotne zwiększenie obciążalności prądowej linii elektroenergetycznych i obniżenie strat przesyłu bez konieczności budowy nowej infrastruktury.

W obecnych przewodach napowietrznych energia elektryczna zamienia się na ciepło, co powoduje olbrzymie straty energetyczne i zanieczyszczenie powietrza.

Projekt jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną. Realizuje go konsorcjum w składzie: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (lider), warszawski Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME), TELE-FONIKA Kable SA i Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) SA. Koszt projektu to ok. 5 mln zł. Fundusze pochodzą z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, TELE-FONIKI i PSE.

Przedsięwzięcie naukowców z AGH rozpoczęło się dwa miesiące temu i potrwa 3 lata. Eksperci zapowiadają, że ma spore szanse na sukces. Powodzenie projektu będzie przełomowym odkryciem w historii rozwoju elektryczności.