Nowoczesne lampy będą montowane w ramach nowatorskiego projektu badawczego Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz Akademii Górniczo-Hutniczej. W sumie będzie to 3766 oświetlenia ulicznego zlokalizowanych w rejonie budynków AGH. Projekt obejmie też przygotowanie projektu oświetlenia LED, stworzenie systemu sterowania oświetleniem i sprzężenia go z systemem sterowania ruchem.

"Ideą tego projektu jest opracowanie systemu oświetlenia i odpowiednich algorytmów, które będą w stanie dostosować się do np. natężenia ruchu, warunków pogodowych, oświetlenia zewnętrznego (np. reklamy, księżyc). Obecnie natężenie oświetlenia nie jest modulowane zależnie od tych zmiennych, a lampy są włączane i wyłączane na podstawie kalendarza świecenia" – mówi Władysław Reczyński  z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Wyniki projektu mogą się w przyszłości przełożyć na ogólne zasady funkcjonowania oświetlenia w całym mieście.

Dzięki realizacji projektu o wartości 8 mln zł uda się zaoszczędzić energię elektryczną oraz ograniczyć emisję CO2. Projekt jest dofinansowany z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (4 mln zł), zaś wkład uczelni wyniesie 1,5 mln zł.