Polska zaledwie w kilkunastu procentach wykorzystuje zasoby wodne do produkcji energii, a możliwości są całkiem duże. Kolejny stopień wodny powstanie we Włocławku.

Grupa Energa planuje budowę drugiego stopnia na Wiśle powyżej Włocławka. Zgodnie z koncepcją przedstawioną podczas Europejskiego Forum Nowych Idei, przy stopniu wodnym ma powstać elektrownia wodna o mocy około 80 MW, której roczną produkcję energii szacuje się na poziomie 300-450 GWh.
Cel budowy
Drugi stopień na Wiśle pozwoli na zabezpieczenie istniejącego stopnia wodnego we Włocławku, a także zmniejszy zagrożenie powodziowe w Dolinie Dolnej Wisły. Inwestycja umożliwi również wykorzystanie powstałej retencji do nawodnień rolniczych, co wpłynie na zmniejszenie tempa stepowienia Kujaw. Przez planowany stopień przebiegać będzie droga dla pieszych i samochodów, zaś Wisła na nowym odcinku uzyska parametry drogi wodnej klasy międzynarodowej. Inwestycja nie utrudni wędrówki ryb, a przygotowany projekt kompensacji przyrodniczej, zakłada działania na niespotykaną dotąd w Polsce skalę, przez co poprawi się spójność ekosystemu doliny Wisły – czytamy w komunikacie spółki.
Dolna Wisła – potencjał hydrotechniczny
Obszar Dolnej Wisły stanowi około 50% ekonomicznego potencjału hydroenergetycznego Polski. Istniejący na Wiśle od ponad 40 lat stopień wodny we Włocławku, z należącą do Energi elektrownią wodną o mocy zainstalowanej 160 MW, jest obecnie największym obiektem hydrotechnicznym w Polsce. Oddany do eksploatacji w 1970 r., był jednym z ośmiu planowanych stopni wodnych w ramach tzw. Kaskady Dolnej Wisły (KDW). Możliwą do realizacji zainstalowaną moc wszystkich elektrowni w ramach KDW szacuje się aktualnie, przy uwzględnieniu ograniczeń środowiskowych, na około 640 MW.
Jak będzie wyglądać nowy stopień wodny we Włocławku? Zobacz fotogalerię

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.