Wartość projektu energetycznego to 840 mln USD. Linia ultrawysokiego napięcia prądu stałego (UHVDC) o napięciu 800 Kv będzie jedną z najdłuższych tego typu linii na świecie.

Spółka Power Grid Corporation of India Limited (Power Gird) zrealizuje w Indiach megaprojekt, w ramach którego powstanie przesyłowa linia energetyczna dalekiego zasięgu o łącznej długości 1830 km, dzięki której 80 mln ludzi w kraju będzie miało zapewniony niezawodny dostęp do energii elektrycznej.
Projekt obejmuje budowę linii ultrawysokiego napięcia prądu stałego (UHVDC) o napięciu 800 Kv. Połączy ona Raigarh położony w środkowych Indiach z Pugalur w południowym stanie Tamil Nadu.
Jedna z najdłuższych linii ultrawysokiego napięcia prądu stałego
Linia, która powstanie w Indiach, będzie jedną z najdłuższych tego typu linii na świecie. Szacuje się, że jej zdolność przesyłowa będzie wynosić 6000 MW. Zgodnie z założeniami będzie to linia dwukierunkowa, która pozwoli na zintegrowanie energii pochodzącej z elektrowni cieplnych i wiatrowych oraz przesłanie jej do energochłonnych ośrodków odległych o tysiące kilometrów.
ABB w mega projekcie w Indiach
Za wykonanie projektu odpowiedzialna będzie m.in. Grupa ABB, która zrealizuje kontrakt o wartości 640 mln USD. Budowa linii Raigarh–Pugalur będzie szóstym projektem HVDC Grupy w Indiach oraz drugą instalacją UHVDC. Zadanie, które spółka zrealizuje w formule „pod klucz”, obejmuje prace projektowe, konstrukcyjne, dostawę, montaż i rozruch. Dostawy dotyczą m.in. kompletnych stacji UHVDC, w tym transformatorów, przekształtników tyrystorowych oraz układów chłodzenia.
Drugą firmą, która będzie miała udział w przedsięwzięciu jest spółka Bharat Heavy Electricals Limited (BHEL).
Zakończenie realizacji projektu zaplanowane zostało na 2019 r.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.