Partnerzy portalu

Te miasta najbardziej dbają o środowisko [ranking]

Opublikowano: 16-05-2021 Źródło: Arcadis

Dobra jakość powietrza, wrażliwość na zmiany klimatyczne i obecność zieleni w strukturze miejskiej – to trzy najważniejsze elementy przestrzeni miejskiej, które mają wpływ na ocenę miasta pod kątem dbania o środowisko dla wspólnego dobra. Z przygotowanego przez międzynarodową firmę doradczą Arcadis rankingu miast zrównoważonych w Polsce wynika, że najwyższe noty w tym obszarze wcale nie zajmują miasta największe czy najpopularniejsze. Które miasta zatem dbają o środowisko najbardziej?


Koszalin. Fot. FStockLuk / Adobe Stock Koszalin. Fot. FStockLuk / Adobe Stock

Dobre położenie to połowa sukcesu

Pierwszą dziesiątkę rankingu zajęły miasta, które – jak wskazują autorzy raportu – są atrakcyjne turystycznie, a większość z nich znajduje się w północnej części Polski. Lokalizacja ta nie jest bez znaczenia, bowiem położenie ma wpływ na wszystkie wspomniane aspekty przestrzeni, mające związek ze środowiskiem. Jednocześnie jednak w miastach tych realizowane są liczne inwestycje w obszarze planowania przestrzennego oraz gospodarki odpadami czy wodnej. To miejsca charakteryzujące się wysoką dostępnością do urządzeń sieciowych, np. kanalizacji czy sieci gazowej, ale jednocześnie takie, w których mieszkańcy racjonalnie wykorzystują zasoby (np. wodę i energię).

Zwraca uwagę fakt, że wysokie lokaty w zestawieniu zyskały nie tylko te miasta, w obrębie których znajdują się lasy czy łąki, ale także te, w których tworzone są nowe tereny zielone, takie jak parki, zieleńce czy skwery. Wysoki udział takich miejsc w granicach miasta widoczny jest choćby w Bydgoszczy, Warszawie, Rzeszowie i Chorzowie.

Wysokie zużycie zasobów generują studenci

Nisko w rankingu znalazły się duże ośrodki akademickie, czyli Warszawa, Kraków, Wrocław i Poznań. Dlaczego? Zdaniem twórców zestawienia, to przede wszystkim wina wysokiego poziomu zużycia zasobów. Wskaźniki te przeliczane są na jednego mieszkańca miasta, tymczasem faktyczne zużycie zasobów generowane jest również przez studentów zamieszkujących zarówno w domach studenckich, jak i wynajmowanych mieszkaniach. Studenci, w związku z brakiem obowiązku meldunkowego, mogą w znacznej części nie być uwzględniani w liczbie mieszkańców miasta, co przekłada się na wyniki obliczeń.

Szkodliwy przemysł

Słabszy wynik w obszarze środowiska uzyskały także miasta, które stanowią ośrodki rozwoju przemysłu, np. hutniczego, czy te, w których zlokalizowane są elektrownie. Wysokie wartości emisji dwutlenku węgla z tych zakładów przełożyły się na niskie wartości ocen w kategorii zmian klimatu. Do takich miast zaliczyć można m.in. Opole, Rybnik, Jaworzno, Chorzów – podano.

10 miast najbardziej dbających o środowisko

  1. Koszalin – 25,40%

Koszalin. Fot. FStockLuk / Adobe Stock Koszalin. Fot. FStockLuk / Adobe Stock

Koszalin położony jest w woj. zachodniopomorskim, na Pobrzeżu Koszalińskim, rzeką Dzierżęcinką oraz jeziorami Jamno i Lubiatowo Północne. Centrum miasta znajduje się około 11 km od Bałtyku. Ponad 40% powierzchni zajmują tereny zielone, w tym Park im. Książąt Pomorskich, Las Bukowy czy las na masywie Góry Chełmskiej. Koszalin zamieszkuje ponad 106,8 tys. mieszkańców. Pierwsze miejsce w rankingu to zasługa przede wszystkim dobrej jakości powietrza, braku dużych zakładów szczególnie uciążliwych dla środowiska, wysokiego udziału terenów leśnych oraz przyrodniczych podlegających prawnej ochronie, jak również wysokiej dostępności sieci kanalizacyjnej oraz oczyszczalni ścieków i relatywnie niskiego zużycia energii w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.

  1. Grudziądz – 25,24%

Grudziądz. Fot. cone88 / Adobe Stock Grudziądz. Fot. cone88 / Adobe Stock

Grudziądz leży w woj. kujawsko-pomorskim, na prawym brzegu Wisły, w Kotlinie Grudziądzkiej. Znajdują się tu wartościowe ujęcia wód podziemnych. Populacja to około 94,3 tys. mieszkańców. Niewielka różnica w punktacji względem lidera rankingu podpowiada, że Grudziądz oceniono wysoko w podobnych obszarach jak Koszalin.

  1. Gdynia – 25,24%

Gdynia. Fot. uslatar / Adobe Stock Gdynia. Fot. uslatar / Adobe Stock

Wchodząca w skład Trójmiasta Gdynia to miasto Pobrzeża Gdańskiego i Pojezierza Wschodniopomorskiego. Znaczną część jej powierzchni (46%) pokrywają lasy oraz miejskie zespoły parkowe, przede wszystkim ogród Kamienna Góra czy zespoły dworsko-parkowe w Orłowie. Gdynię zamieszkuje 245,8 tys. osób. Miasto oceniono w zestawieniu podobnie jak Koszalin i Grudziądz, zanotowano tu jednak nieco wyższe zużycie energii elektrycznej w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

  1. Zielona Góra – 24,92%

Zielona Góra. Fot. Daniel Jędzura / Adobe Stock Zielona Góra. Fot. Daniel Jędzura / Adobe Stock

Największe miasto woj. lubuskiego leży w dolinie Odry, na przecięciu pasma Wału Zielonogórskiego. To tzw. miasto wzgórz, ponieważ rozlokowane jest na kilku wzniesieniach (największe to Wzgórze Braniborskie – 202 m n.p.m.), a jego nazwa nie wzięła się znikąd – Zielona Góra otoczona jest pierścieniem lasów (stanowią 47% powierzchni miasta), będących częścią Borów Zielonogórskich. Mieszka tu prawie 142 tys. osób.

  1. Bielsko-Biała – 24,29%

Bielsko-Biała. Fot. Daniel Jędzura / Adobe Stock Bielsko-Biała. Fot. Daniel Jędzura / Adobe Stock

Położone u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego miasto woj. śląskiego może się poszczycić wysokim odsetkiem terenów leśnych (24,2%) i rolnych (14,6%). Przepływa przez nie rzeka Biała. Mieszka tu ponad 170,3 tys. osób.

  1. Bydgoszcz – 24,29%

Bydgoszcz. Fot. Leonid Andronov / Adobe Stock Bydgoszcz. Fot. Leonid Andronov / Adobe Stock

Zamieszkiwane przez około 346,7 tys. osób miasto woj. kujawsko-pomorskiego leży na styku czterech makroregionów Pojezierzy Południowobałtyckich, w pradolinie rzeki Brdy. Od wschodu graniczy z rzeką Wisłą, która zwraca się w tym miejscu gwałtownie w kierunku północnym. W granicach miasta znajduje się Kanał Bydgoski – najstarszy śródlądowy kanał wodny w Polsce.

  1. Suwałki – 23,97%

Suwałki. Fot. lukszczepanski / Adobe Stock Suwałki. Fot. lukszczepanski / Adobe Stock

Położone nad Czarną Hańczą miasto jest jednym z największych ośrodków Podlasia. Jego większa część znajduje się w północnej części Równiny Augustowskiej (Obniżenie Suwalskie). Populacja wynosi prawie 70 tys. mieszkańców.

  1. Jelenia Góra – 23,81%

Jelenia Góra. Fot. lukszczepanski / Adobe Stock Jelenia Góra. Fot. lukszczepanski / Adobe Stock

Kotlina Jeleniogórska, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie, rzeka Bóbr, Karkonoski Park Narodowy – to najważniejsze walory położonej na Dolnym Śląsku Jeleniej Góry. Zamieszkuje ją ponad 78,7 tys. osób.

  1. Olsztyn – 23,65%

Olsztyn. Fot. fotoluk1983 / Adobe Stock Olsztyn. Fot. fotoluk1983 / Adobe Stock

Największe miasto na Warmii położone jest w granicach Pojezierza Olsztyńskiego. Przez Olsztyn przepływają aż cztery rzeki (Łyna, Wadąg, Kortówka i Skanda), a w jego granicach leży 15 jezior (8,15% powierzchni miasta). Olsztyńskie lasy stanowią 1/5 powierzchni miasta (ponad połowa to kompleks Lasu Miejskiego), a około 6,5% zajmuje zieleń miejska, w tym liczne parki, zieleńce i skwery. Mieszka tu około 171,8 tys. osób.

  1. Elbląg – 23,33%

Elbląg. Fot. Robert / Adobe Stock
Elbląg. Fot. Robert / Adobe Stock

Jedno z najstarszych miast w Polsce (założone w 1237 r.) leży nad rzeką Elbląg (uchodzi ona do Zalewu Wiślanego) i znane jest m.in. z działającego tam portu morskiego. W jego granicach znajduje się część Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Populacja miasta to ponad 119 tys. mieszkańców.

Zobacz także Ranking Polskich Miast Zrównoważonych 2021

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia