Plany inwestycyjne odpowiedzialnej m.in. za infrastrukturę energetyczną spółki Vattenfall Distribution przedstawił w poniedziałek jej prezes, Piotr Kołodziej. Jak powiedział, także po 2011 roku, kiedy zakończy się obecny program inwestycyjny, nakłady będą utrzymywane na porównywalnym poziomie.

Najwięcej - 214 mln zł - w ciągu trzech lat pochłonie modernizacja sieci niskiego i średniego napięcia wraz z liniami i stacjami transformatorowymi. Na sieci wysokiego napięcia przeznaczono 150 mln zł, ma automatyzację sieci 46 mln zł, a na rozwój sieci i przyłączanie nowych klientów ponad 165 mln zł.

Jednym z priorytetów koncernu jest modernizacja miejskiej infrastruktury oświetleniowej. Do końca 2011 r. na ten cel firma wyda ok. 70 mln zł. W ciągu 3-4 lat samorządy spłacą te pieniądze z uzyskanych na wymianie oświetlenia oszczędności. Po tym okresie ich rachunki za prąd będą niższe. Oszczędności związane z wymianą lamp i żarówek sięgają 30-50 proc. Oświetlenie jest lepsze i mniej energochłonne. Mniej zużytej energii to również mniejsza emisja dwutlenku węgla.