W tym roku za te pieniądze powstanie około kilometra magistrali. To największa obecnie inwestycja ciepłownicza w Białymstoku - poinformował rzecznik MPEC Zbigniew Gołębiewski. MPEC jest komunalną spółką gminy Białystok.
Z magistrali, która w przyszłości połączy osiedla Nowe Miasto i Dojlidy, będą korzystać duże obiekty, które powstaną z dofinansowania ze środków unijnych. Oprócz parku naukowo-technologicznego to także przyszły Campus Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) i stadion miejski. Trwają przygotowania do realizacji tych inwestycji.

Prace przy pierwszym etapie budowy magistrali mają potrwać do połowy września - poinformował Gołębiewski. Przetarg na budowę wygrała firma Energoterm z Torunia.  Cała magistrala z osiedla Nowe Miasto do osiedla Dojlidy ma mieć około 6 km długości. Inwestycja ma zostać zakończona do 2016 roku.

Z danych MPEC wynika, że cała miejska sieć cieplna to 233 km rurociągów w Białymstoku oraz w sąsiedniej miejscowości Kleosin w gminie Juchnowiec. 75 proc. energii potrzebnej do ogrzania miasta oraz zasilenia w ciepłą wodę MPEC kupuje od Elektrociepłowni Białystok, reszta energii pochodzi z Ciepłowni Zachód Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.