Honorowy patronat nad targami objęli m.in.: Waldemar Pawlak - minister gospodarki, prof. Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej oraz Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego. Patronat medialny nad imprezą sprawował m.in. nasz kwartalnik „Geoinżynieria drogi mosty tunele” oraz portal branżowy www.inzynieria.com.

W targach wzięły udział nie tylko firmy z Polski ale również wystawcy z Niemiec, Bułgarii, Stanów Zjednoczonych, Słowenii, Belgii, Włoch, Kanady, Białorusi, Rosji, Tajwanu, Wielkiej Brytanii i Francji.

Podczas tegorocznych targów największy nacisk organizatorów był położony na sektor energetyki węglowej. Stąd obecność producentów instalacji dla górnictwa i innych dostawców paliw, firm zajmujących się eksploatacją i utrzymaniem obiektów przemysłowych, dostawców sprzętu kontrolno-pomiarowego i innych nowatorskich rozwiązań, spełniających wymogi w zakresie ochrony środowiska, a związanych z sektorami górnictwa i energetyki.

Wraz z targami dla firm z sektora górniczego odbywała się impreza towarzysząca - ogólnoeuropejska konferencja i wystawa COAL-GEN Europe 2009, która poświęcona była przemysłowi energii uzyskiwanej ze spalania węgla i nowatorskim technologiom ich zastosowania. W trakcie konferencji „Zielone technologie spalania węgla” swoje referaty prezentowało ponad 50 prelegentów z Polski i z zagranicy.

W sosnowieckim Expo Silesia już trwają prace przygotowawcze do  kolejnej edycji targów SILMEX 2011, które zaplanowano w dniach 6-9 września 2011 r.