W Polsce do roku 2020 mają powstać inteligentne sieci energetyczne, których zastosowanie zapewni nawet o 10% mniejsze zużycie prądu. Inteligentne sieci energetyczne wyposażone w nowoczesne liczniki, przełączniki, rejestratory itp., umożliwiają wymianę informacji między elementami systemu i w efekcie zmniejszenie utraty energii podczas przesyłu.
fot. inzynieria.com
Projekt wspierania finansowego budowania takich sieci ruszył właśnie w Warszawie i ma być gotów do końca czerwca. Pierwsze konkursy mają być ogłoszone za rok. Na realizację projektu programu "Inteligentne sieci energetyczne" środki wyłoży Urząd Regulacji Energetyki.
W kontekście zmian klimatycznych i członkowstwa w UE energetyka w Polsce będzie musiała ulegać zmianom. Z przyjętych przez nas zobowiązań wynika, że musimy wdrożyć inteligentne sieci energetyczne do 2020 r. Ich wprowadzenie ma być również szansą na demonopolizację rynku energii elektrycznej i odzyskanie kontroli nad zużyciem energii w gospodarstwach domowych i przedsiębiorstwach.
Inteligentne sieci energetyczne nie mogą działać bez sieci telekomunikacyjnych. Infrastruktury telekomunikacyjnej obecnie jest w Polsce za mało. W ramach dofinansowania, płynącego z Unii Europejskiej, zostanie wybudowana sieć o wartości ok. 1,3 mld EUR. Dodatkowo w ramach współpracy UKE i Telekomunikacji Polskiej zostanie wybudowana sieć o wartości ok. 1 mld EUR. W 2015 r. prawdopodobnie nie będzie już barier telekomunikacyjnych dla budowy inteligentnych sieci energetycznych.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.