W Ministerstwie Gospodarki opracowano projekt Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz projekty założeń do dwóch ustaw: o energetyce jądrowej i odpowiedzialności cywilnej za szkody jądrowe. Obecnie trwają uzgodnienia międzyresortowe na ten temat. Projekty określają m.in. szczegółowy zakres działań i terminy ich realizacji, możliwe lokalizacje elektrowni jądrowych, koszty wdrożenia energetyki jądrowej oraz skutki gospodarcze i społeczne.

Jak informuje Puls Biznesu, Polska Grupa Energetyczna (PGE) powołała spółkę EJ1, która ma zająć się przygotowaniem inwestycji. Dotychczas powstały trzy grupy robocze, które analizują dostępne technologie: z amerykańsko-japońskim koncernem Westinghouse Electric Company LLC (reaktor AP 1000), z francuskimi firmami EDF i Arevą (reaktor EPR) oraz z amerykańsko-japońskim koncernem GE Hitachi Nuclear Energy Americas (reaktor ESBWR).

Wybór technologii jest ważny, ponieważ od niej w dużej mierze zależy gdzie elektrownia powstanie. Obecnie grupy robocze sprawdzają zaproponowane przez resort gospodarki lokalizacje, w grę wchodzi najwyżej osiem miejsc. Pod koniec tego roku powstanie konsorcjum, w którym grupa PGE chce mieć 51% udziałów. Wstępnie zostanie też wówczas wskazana lokalizacja. Natomiast w przyszłym roku, po ustanowieniu nowego prawa, będzie ogłoszony przetarg na dostawcę reaktorów.

PGE planuje budowę dwóch elektrowni jądrowych o mocy około 3000 MW każda. Spółka szacuje koszty na około 3 mln EUR za 1 MW.