Takie zmiany m.in. narzuci ustawa o efektywności energetycznej, nad projektem której obecnie pracuje sejm. Kolejne czytanie ustawy, już po poprawkach, ma się odbyć po nowym roku.

Zmiany w zakresie prawa energetycznego wymusza na nas dyrektywa unijna z 2006 r., na podstawie której zużycie roczne energii ma się zmniejszyć o 9%. Do roku 2016 mamy spełnić cel w zakresie efektywności energetyki i oszczędności. Firmy handlujące gazem, ciepłem czy energią elektryczną będą mieć obowiązek uzyskiwania stosownej liczby tzw. białych certyfikatów, albo wniesienia opłat zastępczych. To z kolei przełoży się na podniesienie kosztów kupna energii przez odbiorców. Tzw. białe certyfikaty można pozyskać, kiedy zrealizuje się właściwy projekt, w wyniku którego w istotny sposób zmniejszy się zużycie energii. Za dysponowanie certyfikatami odpowiedzialny będzie prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Podstawą do tego będą konkursy na energooszczędne projekty.

Nowa ustawa nałoży też obowiązek ograniczenia zużycia energii w jednostkach sektora publicznego. Te w ciągu 10 lat będą musiały sporządzać audyty energetyczne dla wszystkich powierzchni użytkowanych przekraczających 250 m2.