Organizatorem spotkania było Europejskie Centrum Biznesu, a partnerami merytorycznymi - firmy Ernst & Young i Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka. W tym roku przyjęto panelową formułę kongresu, połączoną z indywidualnymi wystąpieniami przedstawicieli największych w kraju przedsiębiorstw energetycznych. Pozwoliło to na wszechstronne przeanalizowanie strategii polskich spółek energetycznych oraz zmian zachodzących na rynku. Przedsięwzięciu patronowało m.in. Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Środowiska, a patronat medialny nad wydarzeniem sprawował m.in. portal www.inzynieria.com.

Obrady w Kazimierzu Dolnym skupiono wokół kilku paneli tematycznych. Jeden z nich poświęcony był zagadnieniu kluczowych aspektów polityki energetycznej, a rozmowy skupiały się m.in. wokół tematu zaawansowania realizacji działań przewidzianych dla elektroenergetyki i ciepłownictwa w „Polityce energetycznej Polski do 2030 r.”; ocenie polityki prywatyzacyjnej w stosunku do sektora czy aktualnym problemom związanym z implementacją wspólnotowych rozwiązań dotyczących funkcjonowania sektora i jego wpływu na środowisko.

Kolejny panel poświęcono strategiom inwestycyjnym energetycznych grup kapitałowych działających w Polsce. W trakcie jego trwania omawiano np. realizowane i planowane projekty związane z budową i modernizacją konwencjonalnych mocy wytwórczych; rozwój energetyki gazowej; program jądrowy czy zapewnienie paliw dla potrzeb nowych inwestycji.

Podczas panelu poświęconego strategiom rynkowym przedsiębiorstw energetycznych zajmowano się m.in. takimi zagadnieniami jak: zmiany w otoczeniu biznesowym oraz regulacyjnym po kryzysie finansowym; nowe strategie w zakresie handlu energią (hurtowego i detalicznego); doświadczenia płynące z obowiązywania nakazu w zakresie publicznych form handlu energią; postulowane zmiany w obecnym modelu rynku energii elektrycznej w Polsce oraz otoczeniu prawno-regulacyjnym.

Wyzwania stojące przed sektorem ciepłowniczym i kogeneracją stały się tematem kolejnej sekcji, podczas której np. omawiano specyfikę procesów inwestycyjnych w kogeneracji, nowe technologie w kogeneracji, w tym źródła odnawialne czy postulowane zmiany w zakresie mechanizmów regulacji dla ciepła, w tym odnośnie metod kształtowania cen ciepła.

Na zakończenie zajęto się problemem rozwoju energetyki odnawialnej, koncentrując się m.in. na barierach w rozwoju energetyki odnawialnej, doświadczeniach inwestorów przy realizacji różnego rodzaju inwestycji odnawialnych, nowych technologiach w energetyce odnawialnej oraz praktyce w zakresie pozyskiwania finansowania na realizację inwestycji w OZE.

Jednym z ważniejszych punktów spotkania była tzw. loża ekspertów, w ramach której omówiono kluczowe problemy sektora, oceniono działania rządu w zakresie energetyki, zmiany własnościowe w sektorze, politykę regulacyjną oraz podjęto temat analizy strategii grup energetycznych.

W kongresie m.in. wziął udział wiceminister gospodarki, Mieczysław Kasprzak, który przedstawił działania Ministerstwa Gospodarki w zakresie realizacji polityki energetycznej Polski. Jak powiedział w czasie swojego wystąpienia, „Do najważniejszych dotychczasowych działań rządu należy przygotowanie ustawy o efektywności energetycznej, nowelizacji Prawa energetycznego oraz programu „Kierunki rozwoju biogazowi rolniczych w Polsce w latach 2010-2020”. Przypomniał również o najnowszych projektach legislacyjnych – „Kończymy już konsultacje społeczne tzw. trójpaku energetycznego, który zawiera kolejne zmiany w Prawie energetycznym, Prawie gazowym oraz nową ustawę o odnawialnych źródłach energii”.

Zobacz fotogalerię