Podczas tegorocznej edycji targów Expopower stworzono platformę równoważącą wiedzę i doświadczenia. Wystawcy targów, wśród których tradycyjnie nie zabrakło licznej reprezentacji liderów sektora - wiodących producentów, dystrybutorów i usługodawców - zaprezentowali bogata listę nowych produktów oraz rozwiązań technologicznych z zakresu energetyki i elektrotechniki, budownictwa energetycznego i technologii energooszczędnych, energii cieplnej, elektrycznych urządzeń w wykonaniu przeciwwybuchowym, urządzenia do pomiarów i automatyki oraz detekcji gazów i wycieków, oświetlenia LED, telekomunikacji energetycznej, smart grids czy energii odnawialnej. Zwiedzający mogli zapoznać się z ofertą blisko 250 wystawców i firm reprezentowanych z Austrii, Chin, Czech, Litwy, Niemiec, Polski i Turcji. 

Inteligentne i energooszczędne systemy przyszłości

Patrząc na produkty i technologie prezentowane podczas targów Expopower nie ulega wątpliwości, że w tej branży liczy się innowacyjność. Na stoisku TIM SA – tegorocznego partnera strategicznego targów – można było zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami z zakresu inteligentnych budynków. Były to systemy dedykowane zarówno dla mieszkańców domów jednorodzinnych i apartamentów (zintegrowany system sterujący oświetleniem, roletami, ogrzewaniem, czy alarmem zarządzany aplikacją na smartphonie czy tablecie), jak i przeznaczone dla większych obiektów (biurowych, przemysłowych), do sterowania którymi wystarczą panele dotykowe. 

W tym roku na targach dominował także temat efektywności energetycznej. Najnowsze trendy z tego zakresu można było zobaczyć m.in. na stoisku firmy ABB. Tu zaprezentowano tegoroczne debiuty: transformator amorficzny charakteryzujący się kilka razy mniejszymi stratami jałowymi mocy w porównaniu do standardowych transformatorów, wyłącznik próżniowy SN typu Vmax (alternatywa dla tradycyjnego wyłącznika VD4), oraz dwa przemienniki częstotliwości – ACS880 oraz ACS850 z silnikiem reluktancyjnym. Rozwiązania te dedykowane są dla aplikacji pompowych i wentylatorowych, w których najszybciej można zaobserwować znaczące obniżenie zużycia energii elektrycznej (nawet 60%). 

Szerokie spektrum nowości

Ponadto na ekspozycji Expopower było można zobaczyć nowinki m.in. z zakresu: osprzętu elektroinstalacyjnego, automatyki budynków, cyfrowych systemów zabezpieczeń, rozdziału energii, systemów prowadzenia przewodów, systemów informatycznych i elektronicznych dla przemysłu, ochrony odgromowej, czy systemów nadzoru nad infrastrukturą techniczną obiektów IT. Wystawcy prezentowali nowe domowe i przemysłowe systemy wodooszczędne, baterie hybrydowe, czy najnowsze lampy LED. W tym roku w Poznaniu nowości można było zobaczyć na stoiskach takich firm, jak: ABB, Hager Polo, Jean Mueller Polska, Relpol, Mikronika,. Energobud, Enea Operator, Drut Plast, TIM SA, PhoenixContact oraz inni.

TIM przeszkolił na targach

Tegoroczne targi Expopower i Greenpower obfitowały w wydarzenia dedykowane specjalistom - odbyło się 20 konferencji, warsztatów i szkoleń. Sale pełne były profesjonalistów spragnionych najnowszej wiedzy. M.in. TIM SA w trakcie targów Expopower przeprowadził 6 bezpłatnych szkoleń elektrycznych w formie konferencji, których uczestnicy otrzymywali certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu. Zajęcia poświęcone były: inteligentnemu budynkowi, silnikom w przemyśle oraz efektywności energetycznej. Szczególnie frekwencja na tych pierwszych przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Podczas tych konferencji eksperci omawiali m.in. inteligentne rozwiązania do zastosowania w mieszkaniach, domach, biurowcach i hotelach, zwracali uwagę, że automatyzacja kilku systemów w budynku maksymalizuje ilość zaoszczędzonej energii oraz porównywali nową technologię LED do konwencjonalnych źródeł oświetlenia. Goście targowi biorący udział w szkoleniu z zakresu przemysłu otrzymali pełną dawkę wiedzy: od rodzajów silników i metod sterowania, poprzez zabezpieczenia, zakłócenia emitowane przez „zespół napędowy”, po przewody i kable stosowane do zasilania silnika, a na ekranach kończąc. Natomiast konferencja poświęcona efektywności energetycznej zaowocowała tak wieloma pytaniami od uczestników, że indywidualne konsultacje z prowadzącymi potrwały znacznie dłużej niż planowano.

O oświetleniu, instalacjach i nowoczesnej energetyce

Wiele osób przyjechało do Poznania chcąc poznać najnowsze trendy, kierunki rozwoju branży i planowane inwestycje, zobaczyć przykłady zrealizowanych projektów, a także wziąć udział w dyskusji. Taką możliwość gwarantowała m.in. konferencja „Energooszczędność w oświetleniu” organizowana przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Wielkopolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa, Związek Producentów Sprzętu Oświetleniowego Pollighting, Politechnika Poznańska, Politechnika Warszawska oraz MTP. Tu omawiano inteligentne sieci oświetlenia drogowego, w tym z zastosowaniem opraw LED, monitoring instalacji, najnowsze systemy sterowania oświetleniem drogowym i parkowym, a także narzędzia finansowania modernizacji oświetlenia. Także drugie wydarzenie organizowane przez SEP wypełniło salę po brzegi. 

XI Konferencja Naukowo-Technicznej z cyklu „Instalacje elektryczne niskiego, średniego i wysokiego napięcia” – bo to o niej mowa  - umożliwiła przybyłym na targi zapoznanie się z układami elektrycznymi dla fotowoltaiki i rozdzielnicami SN z SF6. Goście targów Expopower włączyli się w dyskusję także podczas konferencji Enea Operator, która nosiła tytuł „Nowoczesna energetyka – współpraca i wyzwania”. Prelegenci przedstawili zakres i charakter planowanych inwestycji sieciowych, plany zaopatrzenia gmin w energię elektryczną, stan wykorzystania środków unijnych przy realizacji inwestycji energetycznych. Zaproszeni do dyskusji eksperci omówili także problemy z energią, oczekiwania klientów, jak również kierunki zmian w prawie energetycznym (duży i mały „trójpak”). Natomiast podczas IV Konferencji PSE „Produkcja Energii Elektrycznej z OZE” poruszono tematy m.in. smart metering jako element smart grids, inteligentne zabezpieczenia, produkcję energii elektrycznej z wiatru, biogazu i energii słońca, a także przyłączanie OZE do systemu elektroenergetycznego. 

Energia dla biznesu

Tegoroczna oferta wystawców targów Expopower i odbywających się w tym samym czasie targów Greenpower przyciągnęła 9 147 zwiedzających. Do Poznania zjechali klienci nie tylko z Polski, ale też m.in. z Arabii Saudyjskiej, Austrii, Belgii, Białorusi, Czech, Chin, Danii, Hiszpanii, Holandii, Kazachstanu, Korei Południowej, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Niemiec, Włoch oraz Pakistanu. Wystawcy pochlebnie wypowiadali się na temat ilości i jakości przeprowadzonych biznesowych rozmów. Poznańskie targi Expopower stały się dla wielu uczestników impulsem do dalszego doskonalenia pomysłów.Kolejna okazja do spotkania się w Poznaniu z energią konwencjonalną oraz odnawialną już za rok: targi Expopower i Greenpower odbędą się w dniach 13-15 maja 2014 r.

Więcej na www.expopower.pl

Złote Medale MTP – Expopower 2013

1.System cyfrowych zabezpieczeń, automatyki, pomiarów, sterowania, rejestracji i komunikacji CZIP-PRO. RELPOL SA, Żary;

2.Lampa przemysłowa Sun Tech High Bay LED 140W. SUN ELECTRO sp. z o.o., Wrocław;

3.Prefabrykowane ekologiczne stanowisko transformatora mocy. ATLAS sp. z o.o., Przybysławice;

4.Rozłącznik napowietrzny typ SRNkp-24/400. INSTYTUT ENERGETYKI – Zakład Doświadczalny w Białymstoku, Białystok;

5.Ogranicznik przepięć wysokiego napięcia PROXAR IIN. PROTEKTEL – Z. Achciński, D. Stempiń, J. Turkowski sp.j., Przasnysz;

6.Przewód dla linii napowietrznych z rdzeniem kompozytowym i drutami ze stopów aluminium LoSag™ Aero-Z. NEXANS Benelux SA, Belgia, zgłaszający: Centrum Elektryczne ANIA Boguccy i Spółka sp.j., Wieluń.

Zobacz fotogalerię z targów Expopower i Greenpower