W dniu 11 września zaczyna obowiązywać nowelizacja ustawy Prawo energetyczne - tzw. mały trójpak energetyczny. Nowe rozwiązania dotyczą m.in. zwiększenia niezależności Urzędu Regulacji Energetyki i obliga gazowego, tj. obowiązku sprzedaży części surowca za pośrednictwem towarowej giełdy energii. Tym samym zwiększy się konkurencyjność rynku. Wprowadzenie zmian jest krokiem w kierunku liberalizacji rynku gazu.
W myśl zmian w ustawie Prawo energetyczne będzie można stopniowo uwalniać ceny energii. Początkowo ma to dotyczyć największych firm działających w obszarze przemysłu ciężkiego. Docelowo z takiego rozwiązania skorzystają też mniejsi odbiorcy biznesowi.
Zgodnie z przewidywaniami w tym roku za pośrednictwem giełdy ma być sprzedane 30% gazu, w 2014 r. - 40%, a w 2015 r. - wymagane zgodnie z dyrektywni unijnymi 55%.
W Polsce aż blisko 98% gazu sprzedawane jest przez spółkę PGNiG, więc to jej przede wszystkim będą dotyczyć te przepisy. Niedostosowanie się do wymogów UE grozi konsekwencjami w postaci kar finansowych. Już w czerwcu Komisja Europejska wniosła do Trybunału Sprawiedliwości skargę przeciwko Polsce, ponieważ w zbyt małym zakresie panuje u nas liberalizacja rynku gazu i energii elektrycznej. Nowe przepisy to krok w kierunku odwołania skargi KE.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.