Technologia HVDC będzie wykorzystana do tworzenia autostrad energetycznych do hurtowego przesyłu energii elektrycznej w Indiach, do przesyłania energii do samego serca południowokoreańskiego miasta i do włączenia energii ze źródeł odnawialnych do sieci w rejonie Kanady atlantyckiej, tworząc podwaliny międzykontynentalnego handlu energią elektryczną.

HVDC to technologia umożliwiająca wydajny hurtowy przesył energii na duże odległości za pośrednictwem linii prądu stałego. Linie HVDC są w stanie przesyłać o 30% więcej energii niż tradycyjne linie prądu zmiennego, co skutkuje umocnieniem istniejących sieci przy jednoczesnej minimalizacji wpływu na środowisko naturalne.

Technologia Alstom w samym sercu gęsto zaludnionego południowokoreańskiego miasta

Za pośrednictwem swojej spółki joint venture KEPCO-Alstom Power Electronics Systems (KAPES), Alstom pozyskał zamówienie na realizację projektu linii HVDC typu Line Commutated Converter (LCC). Projekt obejmuje zaprojektowanie i dostarczenie urządzeń dla 33-kilometrowego korytarza energetycznego w regionie Seulu. Linia HVDC ±500 kV, mogąca przesyłać 1,5 GW mocy, będzie przekazywać energię produkowaną przez zlokalizowaną w zachodniej części Korei Południowej elektrownię Dangjin do gęsto zaludnionego regionu Pyeongtaek położonego na wschód od Dangjin.

Korea Południowa podjęła ambitne wyzwanie zaspokojenia zapotrzebowania na energię elektryczną, które tylko w ostatniej dekadzie wzrosło aż o 25%. Koea kontynuuje budowę wzmocnionej sieci przesyłowej, która będzie w stanie dostarczać energię niezbędną do podtrzymywania gospodarki, co oznacza, że linie HVDC będą coraz częściej wykorzystywane do przesyłania energii do zamieszkałych terenów.

W Korei Alstom jest już uznanym kluczowym uczestnikiem rynku technologii HVDC. Pod koniec lat 90. ubiegłego stulecia spółka dostarczyła linię przesyłową HVDC 300 MW dla podmorskiego łącza o długości 101 km, poprowadzonego pomiędzy południowokoreańską wyspą Jeju a lądem stałym. W 2009 r. Alstom otrzymał drugie zamówienie, tym razem na dostawę nowych stacji przekształtnikowych dla dwutorowej linii HVDC 400 MW; projekt ukończono w 2014 r.

Alstom zapewni wparcie dla kanadyjskiej prowincji Nowa Funlandia i Labrador w działaniach na rzecz długoterminowego eksportu energii

Alstom podpisał z firma Nalcor Energy kontrakt na realizację projektu „pod klucz” na dwutorową linię HVDC (LCC) ±350 kV, obejmującą zaprojektowanie, dostarczenie i instalację rozwiązania HVDC typu point-to-point dla linii przesyłowej pomiędzy wyspą Nowa Funlandia a regionem Labrador, zawierającej następujące elementy:
- dwie stacje przekształtnikowe typu LCC (ang. Line Commuted Converter) – obok wodospadów Muskrat Falls i obok jeziora Soldiers Pond (okolice St. John’s) – przetwarzające prąd zmienny w prąd stały i odwrotnie,
- dwa przyłącza kablowe na obu brzegach cieśniny Belle Isle, zapewniające przyłączenie podmorskich przewodów biegnących pod cieśniną do lądowej napowietrznej sieci energetycznej.

Linia przesyłowa budowana w ramach projektu Lower Churchill realizowanego przez spółkę Nalcor Energy będzie miała długość 1100 km i będzie prowadzić od wodospadów Muskrat Falls w okolicy miasta Happy Valley-Goose w regionie Labrador do Soldiers Pond na wyspie Nowa Funlandia. Będzie ona służyć do przesyłu energii elektrycznej z elektrowni wodnej o mocy 824 MW (budowanej w ramach projektu Muskrat Falls) na wyspę Nowa Funlandia.

„(...) Projekt zapewni cenne zasoby produkcji energii na całe dziesięciolecia, a także nowe miejsca pracy i inne znaczące korzyści ekonomiczne, w tym dochody rzędu 2,6 mld dolarów kanadyjskich dla mieszkańców i przedsiębiorstw prowincji Nowa Funlandia i Labrador”, powiedział Gilbert Bennett, Wiceprezes Projektu Lower Churchill realizowanego przez Nalcor Energy.

Linia przesyłowa pomiędzy wyspą Nowa Funlandia a regionem Labrador jest niezbędna do zapewnienia dostaw energii dla prowincji Nowa Funlandia i Labrador; pomoże także położyć fundamenty pod przyszły korytarz energetyczny pomiędzy Kanadą a USA, umożliwiający handel czystą energią.

Alstom zrealizuje drugą fazę budowy indyjskiej autostrady energetycznej

Po pozyskaniu w 2012 r. od Power Grid Corporation of India Limited (PGCIL) zamówienia na pierwszą fazę projektu budowy linii ultrawysokiego napięcia prądu stałego (ang. Ultra-High Voltage Direct Current, UHVDC) ±800 kV 3000 MW, Alstom otrzymał obecnie zlecenie na wykonanie drugiej fazy tego dużego projektu, obejmującego budowę linii UHVDC ±800 kV 3000 MW łączącej Champa i Kurukshetra. Po zakończeniu realizacji obu faz projektu zaoferowany przez Alstom zaawansowany system UHVDC będzie zarządzać hurtowym przesyłem energii o mocy 6000 MW (prąd stały o napięciu ±800 kV) z miejsca jej wytwarzania w środkowej części kraju do miejsca jej odbioru na północy kraju, tworząc autostradę czystej i wydajnej energii.

Alstom był pionierem w swojej branży w Indiach, gdyż rozpoczął tam działalność już w 1996 r. Dostarczył wtedy trzy linie przesyłowe HVDC typu back-to-back, za pośrednictwem których połączono cztery regiony energetyczne, aby udoskonalić międzyregionalny hurtowy przepływ energii elektrycznej w indyjskiej sieci energetycznej.