W raporcie wskazana będzie preferowana lokalizacja elektrowni oraz lokalizacja alternatywna. Powinny one być znane pod koniec 2017 r.

PGE EJ 1 informuje również, że przedstawiciele spółki z końcem lipca omówili założenia Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia z mieszkańcami gmin lokalizacyjnych.

Jak podkreśla spółka, "zgodnie z europejskimi i krajowymi przepisami ochrony środowiska, każdy duży projekt inwestycyjny musi zostać przeanalizowany pod kątem możliwego oddziaływania na ludzi i przyrodę. PGE EJ 1, jako podmiot odpowiedzialny za przygotowanie  procesu inwestycyjnego budowy elektrowni jądrowej, jest zobowiązana zbadać w tzw. procedurze oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, jaki wpływ budowa i eksploatacja elektrowni będzie mieć na okolicznych mieszkańców i naturę. Przeprowadzone w tym celu badania i analizy mają na celu zapewnienie maksimum bezpieczeństwa funkcjonowania elektrowni". 

Gdzie może powstać polska elektrownia atomowa?

Obecnie PGE EJ 1 rozważa trzy potencjalne lokalizacje elektrowni jądrowej. Znajdują się one na terenie trzech pomorskich gmin: Choczewo i Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo oraz Żarnowiec w gminach Krokowa i Gniewino.

Wszystkie te lokalizacje zostały objęte wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej i są rozważane jako warianty alternatywne.

"Po uzyskaniu decyzji środowiskowej oraz ogólnej opinii prezesa PAA dot. lokalizacji, PGE EJ 1 wystąpi do wojewody pomorskiego z wnioskiem o wydanie decyzji dot. ustalenia lokalizacji inwestycji. Dysponując tymi postanowieniami inwestor będzie mógł zwrócić się do ministra gospodarki o tzw. decyzję zasadniczą dla inwestycji" – podano w komunikacie.