Jak powiedział Sawada – jeden z czołowych japońskich przedsiębiorców, "Nowa technologia, nad którą pracuje Saule Technologies, ma ogromny potencjał, żeby zrewolucjonizować rynek energii słonecznej, uczynić go bardziej dostępnym i powszechnym. Przyszłe zastosowania tej technologii są niemalże nieograniczone".

Czym są perowskity?

Perowskitami są wszystkie substancje, które mają taki sam układ przestrzenny atomów jak tytanian wapnia. Właśnie dzięki perowskitom można dokonać rewolucji w energetyce – znakomicie pochłaniają one światło. Udaje się to nawet w przypadku bardzo cienkiej warstwy minerału. Substancje te rzadko występują naturalnie, jednak w laboratoriach naukowcy w prosty i niedrogi sposób uzyskują perowskity syntetyczne lub hybrydowe. Ogniwa słoneczne na bazie perowskitów są elastyczne i bardzo lekkie – podaje resort gospodarki w komunikacie.

Polska myśl techniczna

Twórcą innowacyjnej  niskotemperaturowej technologii wytwarzania elastycznych ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów jest Olga Malinkiewicz. Polka otrzymała m.in. nagrodę Komisji Europejskiej w konkursie Photonics 21.

Prezentacja pierwszego na świecie drukowanego perowskitu miała miejsce w grudniu 2014 r. w Bostonie.

W sierpniu br. firma otrzymała ponad 25 mln zł wsparcia finansowego z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na dalsze działania.