Jedna z pierwszych w Polsce spalarni odpadów powstała w Bydgoszczy. Wykonawca odpowiedzialny za realizację inwestycji uzyskał pozwolenie na użytkowanie obiektu. Obecnie trwa rozruch technologiczny zakładu.
Fot. Międzygminny Kompleks Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura sp. z o. o.
W bydgoskim Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ZTPOK) trwają obecnie tak zwane rozruchy „na gorąco”. Na tym etapie uruchamiane są palniki rozruchowe i częściowo spalane odpady z wykonaniem prób funkcjonalnych instalacji. Działania te były poprzedzone tzw. rozruchem na zimno, w trakcie którego przeprowadzono m.in. kontrole i regulacje urządzeń, próby systemów zasilania i sterowania.
"W trakcie trzymięsięcznych prób zostaną dokonane ostateczne regulacje instalacji, a także pomiary potwierdzające spełnienie wszystkich parametrów. Dostarczane odpady będą spalane na dwóch równoległych liniach w ilościach po około 11,5 tys. kg/godz. Po zakończeniu prób instalacja zostanie oddana do eksploatacji" - poinformował prezes spółki ProNatura Konrad Mikołajski.
Generalnego wykonawcę czekają jeszcze prace porządkowe i już wkrótce zakład będzie oddany do eksploatacji przez docelowego użytkownika.
"To niezwykle ważna inwestycja dla regionu, która będzie gotowa do końca grudnia, a po nowym roku ruszy pełną parą. Jest to jedno z największych przedsięwzięć tego typu w kraju o wartości kilkuset milionów złotych, realizowanych przy wsparciu środków unijnych" - powiedział PAP wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Olszewski, który obejrzał zakład.
Zakład będzie przyjmować i przetwarzać 180 000 Mg odpadów komunalnych przez 24 godz./dobę, 7 dni w tygodniu przez maksymalnie 8000 godz. w roku.
AECOM jest generalnym projektantem w części architektoniczno-budowlanej, począwszy od projektów budowlanych poprzez projekty wykonawcze, a następnie nadzór autorski przy realizacji inwestycji. Firma uzyskałam również niezbędne pozwolenia związane z realizacją inwestycji.
Nowoczesna spalarnia odpadów w Bydgoszczy
Zakład pozwoli na redukcję składowania odpadów i zwiększenie odzysku surowców wtórnych, a ponadto będzie produkował energię elektryczną i cieplną. ZTPOK składa się z dwóch kompletnych linii termicznego przekształcania odpadów komunalnych, obejmujących przez każdą z nich: węzeł termicznego przekształcania odpadów oparty na kotle z paleniskiem rusztowym, system oczyszczania spalin z jednym kominem wspólnym dla obu linii, przetworzenia i wyprowadzenia energii elektrycznej i ciepła, wspólny węzeł do waloryzacji żużli wspólny węzeł do stabilizowania i zestalania popiołów lotnych z kotłów, pyłów i stałych pozostałości z oczyszczania spalin i węzeł przygotowania odpadów do transportu i unieszkodliwienia (lub wykorzystania) poprzez składowanie, prowadzone przez specjalistyczną firmę zewnętrzną, posiadającą wymagane prawem dopuszczenia (zezwolenia) do prowadzenie takiej działalności.
W ramach inwestycji, firma AECOM brała również udział przy opracowaniu projektów towarzyszących ZTPOK:
- Kompostownia o wydajności 4 000 Mg/rok,
- Stacja przeładunkowa odpadów w Toruniu o wydajności 60 000 Mg/rok,
- Sieć przesyłowa – wyprowadzenie energii cieplnej i elektrycznej z ZTPOK wraz z całą infrastrukturą.
Budowę zakładu prowadzi konsorcjum włoskich firm Aster Astaldi i Termomeccanica Ecologia.
Więcej na temat spalarni odpadów w Polsce w temacie specjalnym
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.