Władze Krakowa proponują wprowadzenie pakietu działań antysmogowych w przypadku ponadnormatywnych stanów skażenia powietrza.

Program ochrony powietrza dla Województwa Małopolskiego, uchwalony przez Sejmik Województwa w 2013 r., określa m.in. trzy stopnie zagrożenia w zależności od poziomu skażenia powietrza. Jak zdecydował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, władze miasta nie będą czekać, aż poziom zanieczyszczeń osiągnie stan 300 czy 200 µg/m3.
Nowe propozycje władz Krakowa
Wśród nowych pomysłów na walkę ze smogiem znalazły się:
- "wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej na podstawie dowodu rejestracyjnego, jeżeli na wszystkich trzech stacjach monitorujących zostanie przekroczony poziom 150 µg/m3. Z bezpłatnego przejazdu będzie mogła korzystać osoba okazująca dowód rejestracyjny wraz z osobami towarzyszącymi – maksymalnie w ilości zgodnej z wpisem określającym liczbę miejsc siedzących w samochodzie" - podaje Miejska Platforma Internetowa Magiczny Kraków. Przygotowano już projekt uchwały, decyzja o wprowadzeniu tego rozwiązania będzie leżała w rękach radnych.
- wprowadzenie stałego, niezwiązanego z przekroczeniem norm powietrza, zakazu poruszania się wewnątrz I obwodnicy dla pojazdów o masie ponad 3,5 t. Zakaz nie będzie obejmował komunikacji miejskiej i pojazdów służb porządkowych. Pomysł ten mógłby wejść w życie już od początku przyszłego roku. Wkrótce mają się rozpocząć prace studialne nad przygotowaniem organizacji ruchu, która ograniczy tonaż samochodów dla obszaru większego niż I obwodnica.
- większa mobilizacja strażników miejskich, inspektorów wydziału Kształtowania Środowiska w zakresie kontroli spalania odpadów, a także czy MPO Kraków w zakresie częstszego mycia ulic w mieście. Obecnie te działania są podejmowane w czasie stanu alarmowego (300 µg/m3), zaś krakowski prezydent chce, by były realizowane już od poziomu 200 µg/m3.
- wprowadzenie nowego schematu informowania mieszkańców o zagrożeniu zanieczyszczeniami powietrza atmosferycznego pyłami PM10. "Nie będziemy oglądać się na przepisy i akcję informacyjną dotyczącą złej jakości powietrza będziemy rozpoczynać w przypadku podejrzenia, że zanieczyszczenie pyłem może osiągnąć stan 150 µg/m3. Poleciłem swoim służbom, by dopilnowały, żeby takie informacje trafiały jak najszybciej przede wszystkim do żłobków, przedszkoli i szkół" – powiedział Majchrowski.
- powołanie tzw. Okrągłego Stołu Antysmogowego, będącego inicjatywą Krakowskiego Alarmu Smogowego. Zasiądą w nim najprawdopodobniej przedstawiciele miasta, aktywiści społeczni i eksperci, a także przedstawiciele gmin sąsiednich i władze województwa.
Aktualnie stan powietrza w Krakowie jest umiarkowany lub dobry. Okresowe pogorszenie jakości powietrza miało miejsce w dniach 30 października - 5 listopada br., kiedy w samym mieście i Małopolsce występowało zjawisko odwróconej inwersji temperatury. Przyczyniło się to do kumulacji zanieczyszczeń pyłowych w dolnych warstwach atmosfery, co wpłynęło na znaczny wzrost stężeń pyłów zawieszonych w powietrzu.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.