Obowiązująca ustawa jest ważna do końca roku 2016, ale z dniem 31 grudnia br. kończą się uprawnienia prezesa Urzędu Regulacji Energetyki do wydawania świadectw efektywności energetycznej tym podmiotom, które wygrały przetargi na podstawie starej ustawy. Gdyby nowe regulacje nie zostały wprowadzone,  prezes URE nie mógłby wydać tzw. białych certyfikatów podmiotom, które mają do tego prawo.

System wsparcia efektywności energetycznej regulowany jest ustawą z kwietnia 2011 r. W październiku Polska została wezwana przez Komisję Europejską do wdrożenia przepisów dyrektywy dot. efektywności energetycznej. Zgodnie z zasadą miało to nastąpić już półtora roku temu, 5 czerwca 2014 r. Dyrektywa unijna wskazuje na to, że państwa członkowskie muszą do 31 grudnia 2020 r. osiągnąć określony poziom oszczędności energii w gospodarstwach domowych, transporcie oraz w budynkach przemysłowych.

W Polsce takie działania realizowane są przy wsparciu na podstawie tzw. białych certyfikatów. Może je wydawać prezes URE. Możliwy jest też handel certyfikatami, co odbywa się za pośrednictwem odbywa się to na Towarowej Giełdzie Energii.