W ramach rozbudowy Elektrowni Opole planowane jest wzniesienie dwóch bloków energetycznych o łącznej mocy 1800 MW. Wartość inwestycji, zlokalizowanej w Brzeziach pod Opolem, wynosi 11,6 mld zł. Po uruchomieniu, planowanym na 2019 r., będzie to jedna z najnowocześniejszych siłowni węglowych na świecie. Dwa realizowane bloki – każdy o mocy brutto 900 MW – opalane będą węglem kamiennym. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii możliwe będzie zwiększenie o około 25% sprawności netto w produkcji energii elektrycznej w porównaniu z obecnie stosowanymi w polskiej energetyce. Nowe bloki pozwolą też znacznie ograniczyć negatywny wpływ elektrowni na środowisko, m.in. poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla o około 25% na jednostkę wyprodukowanej energii.

Najnowocześniejsze technologie to gwarancja jakości i bezpieczeństwa

 Podczas budowy bloków przewidziane jest zastosowanie najnowocześniejszych technologii. Nie tylko pozwoli to na zapewnienie pracy nowych jednostek przez 35 lat oraz uzyskanie sprawności netto z bloku na poziomie około 46%, ale też redukcję spalin o około 20%. Istotny wpływ na osiągnięcie takich parametrów ma proces oczyszczania (odsiarczania) spalin, który odbywa się w absorberze. Cała instalacja zbudowana jest z wielu urządzeń, które muszą spełniać specjalistyczne wymogi pracy. Właśnie dlatego do udziału w projekcie wybrano uznanych producentów posiadających doświadczenie w dostarczaniu tego rodzaju rozwiązań. Jednym z nich jest firma AFT sp. z o.o., której generalny projektant i pełnomocnik generalnego wykonawcy – firma Alstom Power sp. z o.o. – zleciła zaprojektowanie i produkcję klap wraz ze układami powietrza doszczelniającego, będących elementem instalacji odsiarczania spalin.

W ramach zamówienia AFT dostarczy 4 klapy o wymiarach (w świetle): 9 m (szerokość) na 5,1 m (wysokość). Urządzenia przewidziane są do montażu na wylotach wentylatorów wyciągowych spalin i mają służyć odcinaniu przepływu spalin w kanałach. Ze względów bezpieczeństwa konieczne jest zapewnienie 100% szczelności zamknięcia klapy. Spełnienie tego wymogu możliwe będzie dzięki zastosowaniu klap doszczelnianych powietrzem wyposażonych w odpowiednio dobrany układ doszczelniający. Klapy typu AFT-LDV-T-9000x5100-E, które zaprojektowała i dostarczy firma AFT, spełniać będą rygorystyczne parametry: temperatura - 160°C; ciśnienie – 5000 Pa; różnica ciśnień na zamkniętej klapie – 1400 Pa. W projekcie uwzględniono również odpowiednie naddatki na korozję i erozję.

 

Korpus klapy stanowi konstrukcja spawana, posiadająca odpowiednie wzmocnienia, zapewniające sztywność konstrukcji. Na korpusie zlokalizowane zostały wspornik pod napęd, króćce pomiarowe ciśnienia, dławnice, łożyska, wlot powietrza doszczelniającego oraz uchwyty transportowe. Szczelność przejścia wału przez płaszcz korpusu zagwarantuje dławnica o regulowanym docisku, której uszczelnienie stanowi szczeliwo z niską zawartością bawełny, dedykowane do zastosowań w energetyce. Dzięki zastosowaniu zespołów łożyskowych ślizgowych samonastawnych możliwe będzie z kolei długotrwałe ustawienie klap w jednej pozycji, również w wysokiej temperaturze.

Masa kompletnej klapy to około 11 ton. Bezpieczny transport i montaż urządzenia o takiej wadze wiąże się z koniecznością zastosowania specjalnie zaprojektowanych uchwytów transportowych. W przypadku tak dużych projektów dokumentacja techniczna stworzona została według ścisłych wytycznych zamawiającego, co ma zapewnić ujednolicenie dokumentów otrzymywanych od różnych poddostawców.

Więcej o Elektrowni Opole w temacie specjalnym