Testy przeprowadzono pod nadzorem Jednostki Notyfikującej Urzędu Dozoru Technicznego Cert. Próba wodna zakończyła się wystawieniem odpowiedniego certyfikatu, świadczącego o właściwym wykonaniu wszystkich prac.

Na czym polegała próba wodna w Elektrowni Kozienice?

Podczas próby kocioł, którego montaż zakończył się na początku marca, i całą instalację wypełniono wodą. Następnie stopniowo podnoszono ciśnienie wody do 514 bar. Dzięki próbie sprawdzono szczelność układu ciśnieniowego kotła. To próba dla 36 tys. spoin spawanych przez specjalnie przeszkolonych spawaczy, sprawdzenie czy nie ma żadnego wycieku – informuje wykonawca, Polimex-Mostostal.

Nowy blok energetyczny w Kozienicach

Powstający w kozienickiej elektrowni (należącej do Enei Wytwarzanie) blok węglowy to najnowocześniejsza jednostka wytwórcza tego typu w Polsce i Europie. Blok będzie pracował na nadkrytyczne parametry pary. Oznacza to uzyskanie tej samej ilości energii przy znacznie mniejszym zużyciu węgla.

Zgodnie z planem nowa jednostka o mocy 1075 MW w Kozienicach zostanie włączona do eksploatacji w 2017 r. Za budowę oraz montaż i wyposażenie bloku odpowiedzialne jest konsorcjum Polimex-Mostostal i Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe (MHPSE). Inwestorem przedsięwzięcia jest Enea Wytwarzanie S.A.

Więcej o budowie bloku węglowego w Elektrowni Kozienice